Rumianek pospolity - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-10 10:53

Rumianek pospolity zbiera się, kiedy płatki kwiatów ułożone są poziomo a dno nie przybrało jeszcze formy stożka. Jego kwiaty należy zrywać w dni suche i pogodne. Sprawdź, jakie działanie i właściwości lecznicze posiada rumianek.

Rumianek pospolity - jak wykorzyastać go dla zdrowia?
Autor: pixabay.com Herbatka z rumianku pomaga na bóle migrenowe.

Spis treści

  1. Rumianek pospolity - działanie
  2. Rumianek pospolity - właściwości
  3. Rumianek pospolity - wykorzystanie

Rumianek pospolity - działanie

przeciwzapalne

żołądkowe

rozkurczowe

ściągające

przeciwpotne

Rumianek pospolity - właściwości

nieżyty żołądka i jelit

wrzody żołądka

zaparcia

wzdęcia

migrena

bezsenność

bolesne miesiączki

bóle zębów

zapalenie powiek

przeziębienie

katar

zapalenie zatok

stany zapalne skóry

pielęgnacja włosów

Rumianek pospolity - wykorzystanie

Napar - 1 łyżkę suszonych koszyczków rumianku zalać szklanką wrzątku. Odstawić w naczyniu pod przykryciem na 10-15 minut. Po przecedzeniu pic 2-3 razy dziennie. Można także używać naparu do płukania ust i gardła, przemywania skóry i spojówek oczu. Rumianek może być wykorzystywany również do inhalacji w przypadku kataru i zapalenia zatok. Stosuje się go także do wykonania lewatywy w sytuacji, kiedy męczy zaparcie.

Okłady z rumianku – 2 łyżki suszonych kwiatów zalać wrzątkiem, zawinąć w lnianą szmatkę i przykładać na obolałe miejsce.

Napary i odwary rumianku mogą być wykorzystywane do kąpieli kosmetycznych, mycia włosów, a także kąpieli leczniczych w przypadku chorób stawów.       

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE