Banany a zdrowie: jakie mają właściwości? Wartości odżywcze bananów

2022-02-23 19:32

Banany to zbawienie dla skołatanych nerwów. Owoce te są bogatym źródłem magnezu i cukru, poprawiają też pracę układu nerwowego. Zobacz, jakie wartości odżywcze kryją się w bananach.

banany
Autor: thinkstockphotos.com

Wartości odżywcze bananów

Banany dostarczają organizmowi człowieka cenne składniki mineralne: wapń, fosfor, fluor, magnez. Są też źródłem cennych witamin: C, B1, B2, B12, A, E i w minimalnym stopniu wit. D. Oprócz tego banany to niezły zastrzyk cukrów dających siłę do działania i poprawiających aktywność organizmu. W owocach znajduje się też cenny dla zdrowia błonnik, który oczyszcza organizm z zalegających odpadów przemiany materii.

W bananach mamy też białko. Niewielki banan zawiera 1,15 g białka. To niezwykle cenny budulec kości i mięśni. I co też istotne, banany to owoce o sporej zawartości wody.

Ze względu na zawartość cennych witamin oraz minerałów banany powinny występować w codziennej diecie osób zdrowych. Ze względu na wysoką zawartość błonnika i wody jest to też ważny składnik diet oczyszczających oraz odchudzających. Banany to też dobry smakołyk dla nerwusów!