Nagietek lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-17 12:43

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Ma wzniesione, rozgałęzione, kanciaste łodygi i lancetowate liście. Wierzchołki jej łodyg zakończone są pojedynczymi koszyczkami kwiatowymi, a języczkowate kwiaty są żółte lub pomarańczowe. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.

ZIOŁA. Nagietek lekarski
Autor: thinkstockphotos.com Nagietek lekarski ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Spis treści

  1. Nagietek - właściwości
  2. Nagietek - zbiory
  3. Nagietek - zastosowanie

Nagietek - właściwości

Nagietek lekarski ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosowany zewnętrznie leczy stany zapalne skóry i jamy ustnej, łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów i przy rumieniu słonecznym, przyśpiesza gojenie małych ran i pęknięć skóry. Reguluje i łagodzi dolegliwości menstruacyjne oraz zapobiega występowaniu trądziku.

Nagietek - zbiory

Kwiaty zbieramy w miarę zakwitania. Suszymy je w warunkach naturalnych lub w suszarniach w temperaturze 35 - 45 st. C.

Nagietek - zastosowanie

Napar: 1 łyżkę płatków nagietka zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 10 minut. Po odcedzeniu pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.

Zewnętrznie używany jest do płukania gardła lub do okładów. Gaziki nasączone naparem przykładamy 3 -4 razy dziennie.

Nalewka: 100 g kwiatów nagietka zalewamy 0,5 litra spirytusu i odstawiamy na tydzień, codziennie wstrząsając słoikiem. Po 7 dniach odcedzamy i zlewamy do butelek.

Herbata z nagietka: 1 łyżeczkę kwiatów z nagietka i 1/2 łyżeczki czarnej herbaty zalewamy szklanką wrzątku. Całość parzymy w termosie przez ok. 15 minut. Słodzimy miodem.

W kuchni: nagietek stosuje się jako zamiennik szafranu, który nadaje potrawom żółtą barwę. Dodaje się go również do sałatek.