Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

2016-09-02 14:46

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec rozwojowi tej choroby. Sprawdź, jakie produkty powinna zawierać dieta antyrakowa.

Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?
Autor: pixabay.com Pomidory zawierają likopen, antyutleniacz mający właściwość niszczenia komorek rakowych.

Spis treści

  1. Dieta antyrakowa - pomidory
  2. Dieta antyrakowa - brokuły
  3. Dieta antyrakowa - soja
  4. Dieta antyrakowa - siemię lniane
  5. Inne produkty, które powinna zawierać dieta antyrakowa

Dieta antyrakowa - pomidory

Pomidory zawierają likopen, antyutleniacz mający właściwość niszczenia komórek rakowych. To właśnie on nadaje pomidorom ich kolor. Bogate w likopen są również arbuzy, czerwone grejpfruty oraz owoce dzikiej róży. Z badań wynika, że u mężczyzn, u których poziom likopenu we krwi jest wysoki, rzadziej dochodzi do zachorowania na raka. Poza tym pomidory to doskonałe źródło witamin i minerałów.

Jeśli chodzi o przygotowanie pomidorów, to im dłużej się je gotuje i przerabia, tym lepiej. W procesie przetwarzania wydziela się więcej likopenu. Zupa pomidorowa jest więc lepszym jego źródłem niż sałatka. Superprodukt i najlepsze źródło likopenu to azjatycki owoc gac, dostępny na rynku w wyciągach i tabletkach. Owoce gac zawierają 70 razy więcej likopenu niż pomidory.

Dieta antyrakowa - brokuły

Aktywna substancja antyrakowa w brokułach to sulforafan. Jest antyutleniaczem, a także pobudza wydzielanie enzymów, które oczyszczają organizm z toksyn. Podobnie działają kalafiory, brukselka i jarmuż. Zdaniem niektórych badaczy i ekspertów brokuły są najzdrowszym warzywem o najsilniejszych właściwościach antyrakowych. Jeśli chodzi o przygotowanie to najlepsze są na surowo lub gotowane krótko na parze. Jeśli gotowane w wodzie, to też krótko.

Dieta antyrakowa - soja

Soja podobnie jak groch, fasola i orzeszki ziemne jest bogata w izoflawony - antyutleniacze, przeciwdziałające powstawaniu komórek rakowych. Soję można jeść pod postacią tofu lub pić jako mleko sojowe. Od czasu do czasu jest dobrą alternatywą dla produktów mlecznych lub mięsnych jako doskonałe źródło białka. Zawiera też sfingolipidy, o których wiadomo, że przeciwdziałają rakowi jelita grubego, oraz tzw. fitoestrogeny, czyli substancje symulujące działanie żeńskiego hormonu estrogenu. Soja nie jest jedynym produktem zawierającym fitoestrogeny, mają je też m.in. zwykłe jabłka, marchew oraz - uwaga mężczyźni! - piwo. Jak twierdzą badacze, dobrodziejstwa zdrowotne dla mężczyzn płynące ze spożywania soi są większe niż negatywne skutki działania fitoestrogenów. Jeśli nie bierze się soi w tabletkach, to nie da się jej zjeść tyle, by odczuć zmiany hormonalne.

Dieta antyrakowa - siemię lniane

Siemię lniane zawiera lignan oraz kwas tłuszczowy omega 3, obydwa działające przeciwrakowo jako antyutleniacze. Kiedyś bardzo popularne, dziś trochę zapomniane, siemię lniane można kupić pod postacią proszku, w płynie lub w kapsułkach.

Inne produkty, które powinna zawierać dieta antyrakowa

Badania naukowe są długotrwałe i kosztowne, przebadanie wszystkich produktów żywnościowych pod kątem ich przydatności w profilaktyce antyrakowej jest po prostu niemożliwe. Lekarze i naukowcy zgadzają się jednak, że choć powyższe produkty są wyjątkowo cenne, to kluczem do zdrowia jest dieta bogata w warzywa i owoce, z dodatkiem ryb, chudego mięsa i produktów mlecznych oraz zbożowych.