Dieta 5:2, czyli jesz i chudniesz. Sprawdzamy, na czym polega i czy jest dla każdego
Każdy z nas chociaż raz próbował diety odchudzającej. Co chwilę pojawia nowy sposób odżywiania, dzięki któremu można łatwo i szybko schudnąć. Zazwyczaj z codziennego menu należy wyłączyć niektóre produkty i zacząć jeść inne. Dieta 5 na 2 należy jednak do wyjątków, ponieważ pozwala jeść dosłownie wszystko. Na czym polega i czy jest zdrowa?
Spis treści
- Co to jest dieta 5:2?
- Na czym polega dieta 5:2?
- Zalety diety 5:2
- Wady diety 5:2
- Dla koga dieta 5:2 nie jest wskazana?
Co to jest dieta 5:2?
Dieta 5 na 2 została opracowana przez brytyjskiego lekarze dr. Michaela Mosley’a na podstawie jego własnych doświadczeń. Lekarz zrobił badania krwi i okazało się, że wyniki poziomu cukru i cholesterolu są zbyt wysokie. Na podstawie wyników różnych badań naukowych stwierdził, że krótkotrwałe głodówki pozwalają organizmowi usunąć nadmiar cholesterolu i zwiększają wrażliwość na insulinę. Po trzech miesiącach takiego odżywiania wyniki badań mieściły się w granicach normy, a doktor schudł osiem kilogramów. Razem z dziennikarką Mimi Spencer opracowali łatwą dietę, którą opisali w bestsellerowej książce „The Fast Diet” wydanej w 2013 roku.
Na czym polega dieta 5:2?
Dietę 5:2 określa jedno zdanie: „5 dni jesz normalnie – 2 dni nie dojadasz”. Oznacza to, że przez pięć dni w tygodniu je się normalne posiłki. Nie ma też żadnych obostrzeń, nie trzeba wykluczać produktów, ani wprowadzać innych. Warto jednak pamiętać, aby posiłki w ciągu tych kilku dni były zdrowe i zbilansowane. Po tym czasie następują dwa dni postne, podczas których można zjeść śniadanie i kolację rozdzielone dwunastoma godzinami bez żadnego jedzenia. Wartość kaloryczna w dniach postu wynosi 600 kcal dla mężczyzn i 500 kcal dla kobiet. Jest to około 25 proc. średniego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Autorzy dopuszczają jednak, aby w ciągu dnia zjeść małą przekąskę w postaci owoców lub surowych warzyw. Trzeba pić dużo wody oraz herbatę i kawę.
Dodatkowym efektem stosowania diety 5:2 jest obkurczanie ścian żołądka w czasie dni postnych. Skutkuje to tym, że podczas pięciu dni zwykłego odżywiania je się coraz mniej. Dr Mosley wskazuje także na inteligencję żywieniową, która polega na podejmowania racjonalnych wyborów żywieniowych i rozwija zdolność do wybierania niskokalorycznego jadłospisu na dni postne.
Zalety diety 5:2
- nie narzuca żadnych restrykcji, które mogłyby wywoływać niedobory składników odżywczych w organizmie;
- oczyszcza organizm
- uczy podejmowania racjonalnych wyborów żywieniowych
- uświadamia w zakresie złych nawyków żywieniowych i pozwala nad nimi pracować
- ogranicza napady obżarstwa, które niweczą osiągnięte efekty
Wady diety 5:2
Czy dieta 5:2 jest zdrowa? Ten sposób odżywiania może dać odwrotny skutek. Dr Mosley twierdzi, że ludzie ewolucyjnie przystosowani są do krótkotrwałych okresów głodu. Jednak niektórzy eksperci uważają, że organizm człowieka, który powoli przystosowuje się do takiego sposobu odżywiania, zaczyna magazynować więcej tkanki tłuszczowej. W czasie pierwszych tygodni trwania diety może stale towarzyszyć uczucie głodu. Mogą pojawić się zaparcia oraz trudności z zasypianiem. Dieta 5:2 będzie bardziej skuteczna u osób, które potrafią nad sobą zapanować i po dwóch dniach głodówki nie zjedzą całej zawartości lodówki.
Dla koga dieta 5:2 nie jest wskazana?
Z diety 5:2 powinny zrezygnować:
- osoby z niedowagą
- osoby z zaburzeniami odżywiania
- diabetycy (cukrzyca typu 1)
- dzieci poniżej 18. roku życia
- kobiety w ciąży i matki karmiących
- ciężko chorzy
- osoby przyjmujące warfarynę
- osoby z zaburzeniami psychicznymi