Pierniczki na święta - przepisy na najlepsze pierniczki bożonarodzeniowe

Pierniczki na święta - przepisy na najlepsze pierniczki bożonarodzeniowe

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Pierniki można wyczarować w oka mgnieniu

Pierniki - zwyczajowo pieczone w okresie Świąt Bożego Narodzenia i podczas karnawału - mają w kuchni polskiej, a także w innych krajach europejskich długą tradycję. Przyrządzane są z ciasta, w skład którego wchodzą mąka pszenna, a często również żytnia, oraz miód pszczeli, a w tańszej wersji - miód sztuczny, syrop albo cukier i karmel. Tradycyjne pierniki przyrządza się z ciasta długo fermentowanego, nawet 28 dni i dłużej. Można jednak przyrządzić pyszne pierniczki wykorzystując dostępne spulchniające środki spożywcze i współczesne techniki. Cała tajemnica doskonałego smaku pierników tkwi przecież w korzennych przyprawach.  Zobacz najlepsze przepisy na pyszne pierniki. 

Pierniki - przyprawa to podstawa

Pierniki swój charakterystyczny smak i zapach zawdzięczają dodatkowi miodu i aromatycznych przypraw, takich, jak cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir. Sprzedawane są te przyprawy w postaci gotowej mieszanki, zwanej przyprawą do pierników. Dawniej taką mieszankę przygotowywano w domu, a skład jej był przekazywany w sekrecie z matki na córkę. 

Domowa przyprawa do piernika: jak zrobić? Przepis na przyprawę piernikową [WIDEO] 

Pierniki - pyszna przekąska i ozdoba

Drobne pierniczki na święta mogą być wycinane w różne kształty. 

Jakie foremki do pierniczków wybrać? 

Pikantne ciasto powinno być oprószone cukrem pudrem lub jeszcze lepiej polukrowane.

Jak zrobić domowy lukier?

Jak ozdobić świąteczne pierniczki?

Posypka, brokat, lukier: czym i jak dekorować pierniczki?

Piernikowy zwyczaj

Staropolskim zwyczajem świątecznym, który uległ, niestety, zapomnieniu, część bożonarodzeniowego piernika przeznaczano symbolicznie dla małego Jezusa, Maryi i dla Trzech Króli, a następnie przekazywano ubogim. Obyczaj dzielenia się piernikiem z najbiedniejszymi utrzymywał się do początków dwudziestego stulecia w domach szlacheckich i mieszczańskich.

Ocena: 4,3