Drożdżowe wypieki na święta. Upiecz i zamroź już dziś!

2024-11-12 21:12

Drożdżowe specjały: kulebiak z kapustą i grzybami do czerwonego barszczu czy tradycyjny makowiec są pyszne i niezbyt trudne do przygotowania. Niewiele osób wie, że ciasto drożdżowe można mrozić. Zarówno surowe, jak i upieczone. Warto świąteczne przygotowanie dobrze rozplanować i pracochłonne ciasta drożdżowe zrobić wcześniej, a następnie zamrozić. 

Drożdżowe wypieki na święta. Upiecz i zamroź już dziś!
Autor: Shutterstock Zamrozić można nawet gotowy makowiec

Spis treści

  1. Jak mrozić ciasta drożdżowe?
  2. Mrożenie surowego ciasta drożdżowego
  3. Jak mrozić gotowe wypieki z ciasta drożdżowego?
  4. Jak udekorować rozmrożone wypieki drożdżowe?

Ciasto drożdżowe zawdzięcza swą puszystość pracy drożdży – żywych organizmów jednokomórkowych. W procesie fermentacji, na skutek wydzielania przez drożdże enzymów, skrobia znajdująca się w mące ulega przemianie na alkohol i dwutlenek węgla. Gromadzące się w cieście bąble gazu - dwutlenku węgla - powodują powiększenie się objętości ciasta przed pieczeniem i w trakcie pieczenia, co określa się jako wyrastanie ciasta. 

Wyrośnięte ciasto jest lekkie i pulchne. Występujący w mące gluten (białko roślinne) dzięki swej elastyczności rozciąga się i zamyka dwutlenek węgla, który nie może przedwcześnie uchodzić z ciasta. Z tego powodu ciasto jest porowate. Podczas podgrzewania ciasta w piekarniku gluten ścina się i zestala, przez co ciasto nie opada i staje się lekkie i puszyste. 

Zobacz przepis: Wigilijny kulebiak z kapusta i grzybami

Wypróbuj także: Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami: prosty przepis [WIDEO]

Zobacz przepis na: Ciasto drożdżowe na makowiec

Zobacz: Tajemnica idealnego ciasta drożdżowego. Jak zrobić najlepsze ciasto drożdżowe? [WIDEO]

Sekret idealnego ciasta drożdżowego

Jak mrozić ciasta drożdżowe?

Istnieją dwa sposoby mrożenia ciasta drożdżowego. Mrozimy ciasto surowe lub gotowe wyroby po upieczeniu. 

Mrożenie surowego ciasta drożdżowego

Mimo, że drożdże są żywymi organizmami, to ze względu na ich budowę komórki dobrze znoszą bardzo niskie temperatury. Pojedyncza komórka drożdży otoczona jest nie tylko błoną komórkową, ale również ścianą komórkową, która dobrze chroni wrażliwe wnętrze komórki. Dzięki temu zamarznięte drożdże nie ulegają rozpadowi, a jedynie przechodzą w stan uśpienia. Gdy zostaną ogrzane i otrzymają pożywkę, natychmiast ze zdwojoną siłą zaczynają się dzielić. 

Tę właściwość drożdży wykorzystują piekarze i cukiernicy. Ciasto drożdżowe po wstępnej fermentacji, czyli po wstępnym wyrośnięciu ciasta, jest przebijane (pozbawione gazów), szczelnie opakowane i zamrożone. Po rozmrożeniu i ponownym wyrobieniu ciasta, drożdże od razu podejmują swoją pracę i ciasto pięknie wyrasta w formach do pieczenia.  

Surowe ciasto drożdżowe w szczelnym opakowaniu można przechowywać w zamrażarce do 3 miesięcy. 

Jak mrozić gotowe wypieki z ciasta drożdżowego?

Gotowe wypieki z ciasta drożdżowego zamrażamy po całkowitym wystudzeniu. Wierzchu ciasta nie dekorujemy, ponieważ po zamrożeniu wszelkie polewy i lukry mogą ulec destrukcji. Zatem wystudzone paszteciki lub makowce, owijamy szczelnie w folię spożywczą. Następnie wkładamy do woreczka foliowego i zamykamy, starając się usunąć jak najwięcej powietrza z wnętrza naszego opakowania. Tak przygotowane wypieki wkładamy do zamrażarki i gotowe. 

Ciasto drożdżowe rozmrażamy nierozpakowane w lodówce przez 6-8 godzin lub rozpakowane w temperaturze pokojowej przez 2-4 godzin. Warto uwzględnić czas rozmrażania planując ostateczne przygotowania wigilijnego stołu. 

Jak udekorować rozmrożone wypieki drożdżowe?

Rozmrożone wypieki drożdżowe dekorujemy ciepłymi polewami na jeszcze chłodne ciasto pod koniec rozmrażania. Polewa będzie wtedy ładnie lśniła. 

Polewa czekoladowa do ciast i tortów: łatwy przepis z kakao i jeszcze 3 składników

Polewa czekoladowa lustrzana do tortów: przepis na wyjątkowo lśniącą polewę czekoladową

Zobacz galerię z naszymi najlepszymi przepisami na makowce i ciasta z makiem