Cykoria: czy musi być gorzka? Jaką cykorię wybrać, by była smaczna?

2017-04-20 13:23

Cykoria to zimowe warzywo, które  powinny jadać osoby dbające o linię, cykoria jest bowiem niskokaloryczna. Średniej wielkości główka to tylko 32 kcal (w 100 g jest 21 kcal). Warzywo to nadaje się nie tylko do sałatek, smaczne jest także na gorąco. Z jego korzenia wytwarza się bezkofeinowe substytuty kawy.

Cykoria: czy musi być gorzka? Jaką cykorię wybrać, by była smaczna?
Autor: Shutterstock Cykoria nie powinna być zielonkawa  - taka będzie bardziej gorzka

Spis treści

  1. Właściwości cykorii
  2. Cykoria nie lubi światła - jak prawidłowo przechowywać cykorię?

Właściwości cykorii

Cykoria jest nie tylko nietucząca, bo niskokaloryczna, ale też zdrowa. Cykoria zawiera witaminę A i C, kwas foliowy, a ze składników mineralnych mangan, który poprawia metabolizm, żelazo i magnez.

Swój gorzki smak cykoria zawdzięcza inulinie - probiotykowi, który jest pożywką dla bytujących w jelitach dobroczynnych bakterii. Inulina zmniejsza skłonność do zaparć, korzystnie wpływa na odporność, zwiększa wchłanianie wapnia, pobudza pracę wątroby i nerek, obniża stężenie glukozy. Dlatego goryczka w cykorii to dowód na to, że doskonale podziała na nasz organizm!

Cykoria nie lubi światła - jak prawidłowo przechowywać cykorię?

Cykoria staje się gorzka pod wpływem światła. Dlatego w dobrych sklepach jest przysłonięta i taką właśnie należy kupować. Wybieramy jak najjaśniejsze główki, tylko brzeg może być żółty. Unikamy zielonych, ponieważ są gorzkie. 

Te mniejsze główki  cykorii (do 15 cm) mają bardziej wyrazisty smak. Jeśli potrzebujemy cykorii do zapiekania - wybieramy zwarte główki, do sałatki dobre są luźniejsze. Listki muszą być jędrne, bez śladu brązowych plamek. Cykorię przechowuje się w chłodnym (warzywna półka w lodówce) i ciemnym miejscu.