Jaki twaróg na sernik wybrać? Podpowiadamy!
Twaróg na sernik musi być odpowiedniej jakości. Od jakości twarogu, którego użyjesz do przyrządzenia sernika, zależeć będzie smak ciasta. Zobacz, jaki powinien być dobry twaróg na sernik, na co zwrócić uwagę kupując biały ser.
Spis treści
- Najlepszy twaróg sernikowy
- Na co zwrócić uwagę kupując twaróg sernikowy?
- Najlepszy twaróg na sernik na zimno
Najlepszy twaróg sernikowy
Dobry twaróg na pieczony sernik powinien być przede wszystkim świeży i mieć ładny serwatkowy zapach. Najlepszy byłby wiejski, bezpośrednio od producenta. Jeśli nie mamy dostępu do takiego źródła, dobrze jest kupować twaróg w kawałku na wagę (taki w papierku), z krótkim terminem ważności, gdyż te pakowane w folię czy plastikowe pojemniki, z dłuższym terminem ważności, zawierają często substancje konserwujące.
Na co zwrócić uwagę kupując twaróg sernikowy?
- Twaróg na sernik - obojętnie, czy ten od rolnika, czy ze sklepu – powinien być dobrze odciśnięty z serwatki. Chodzi o to, by miał zwartą konsystencję, był wilgotny, ale nie mokry (gdyż wtedy trzeba by dodać do ciasta dla zagęszczenia więcej mąki krupczatki lub ziemniaczanej i sernik może wyjść nieco zbyt twardy, a nawet zakalcowaty).
- Zwracajmy na tę cechę uwagę także wtedy, gdy kupujemy gotowy tzw. twaróg na sernik – już zmielony i zapakowany w plastikowe wiaderka. Jeśli widzisz, że twaróg „podpłynął” serwatką, prawdopodobnie jest zbyt mokry.
- Twaróg na sernik nie powinien być też zbyt suchy ani chudy. Ważne jest, by nie był zanadto zwarzony ani zbyt kwaśny, gdyż wtedy nawet po zmieleniu będzie miał drobne grudki, wyczuwalne po upieczeniu w sernikowym cieście. Na sernik najlepszy jest twaróg pełnotłusty – ten po zmieleniu ma z reguły gładką, kremową konsystencję.
Przepisy na pyszne serniki pieczone:
Pyszny sernik na na kruchym spodzie
Sernik krakowski według Magdy Gessler
Najlepszy twaróg na sernik na zimno
Jeśli chcesz zrobić sernik na zimno, ważne jest, by w zmielonym twarogu nie było wyczuwalnych grudek. Jeśli sernik będzie przyrządzany z dodatkiem żelatyny, można użyć nieco bardziej mokrego twarogu, a nawet gęstego serka homogenizowanego lub śmietankowego (do smarowania, np. Philadelphia). Unikaj słodkich serków z dodatkami smakowymi, deserów na bazie twarogu itp. – to produkty przeznaczone wyłącznie do bezpośredniego spożycia, zawierają też zwykle sporo konserwantów, zagęszczaczy, sztucznych aromatów i barwników.
Przepisy na pyszne serniki na zimno:
Śnieżny Puch: przepis na błyskawiczny sernik na zimno
Tort ananasowy na zimno - efektowny przepis!
Sernik na zimno z brzoskwiniami