Pyszny domowy dżem z pigwy robię błyskawicznie. Dodaję do niego ten owoc
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Sezon na domowe przetwory powoli się kończy. Jednym z przepisów na przetwory domowej roboty, z którego warto skorzystać, jest dżem z pigwy i gruszki. To łatwa i szybka receptura na słodki dodatek do pieczywa, naleśników i wielu innych potraw. Poznajcie sprawdzony przepis na domowy dżem pigwowo-gruszkowy.
Co można dodać do dżemu z pigwy?
Dżem z pigwy to klasyka wśród domowych przetworów. W tym sezonie warto go wzbogacić, dodając znany i lubiany owoc, który świetnie podkręci jego smak. Jakie owoce można dodać do dżemu z pigwy? Idealnie pasują gruszki. Razem z pigwą tworzą obłędny domowy dżem, który bogaty jest w witaminy, minerały i substancje odżywcze. Pozytywnie wpływa na trawienie, a także wspomaga budowanie odporności.
Co jest niezbędne, aby przygotować kilka słoiczków pysznego domowego dżemu? Lista składników jest krótka i znalazły się na niej tylko cztery produkty. Sezon na pigwę jeszcze trwa, więc dobrze jest wykorzystać ten kwaśny owoc do zrobienia domowego dżemu. Pozostałe składniki są łatwo dostępne przez cały rok. Aby zrobić wyśmienity dżem, należy zaopatrzyć się w takie produkty jak:
- pigwa
- gruszki
- cukier
- sok z cytryny
Jak zrobić dżem z pigwy i gruszki na zimę?
Co można zrobić z pigwy i gruszki na zimę? Odpowiedzią jest bardzo łatwy przepis na przepyszny dżem pigwowo-gruszkowy. Przygotowanie nie zajmuje długiego czasu. Pigwy nie trzeba obierać, ale gruszki należy pozbawić skórki. Warto pamiętać, aby słoiczki na dżem były odpowiednio przygotowane. Powinny być czyste i suche, a pokrywki szczelne.
Jak więc zrobić domowy dżem pigwowo-gruszkowy? Postępując według tego szybkiego przepisu, łatwo przyrządzicie doskonały dżem o wielkiej mocy.
- 1. krok – starcie na tarce pigwy i gruszek
- 2. krok – gotowanie owoców z wodą
- 3. krok – wsypanie cukru i wlanie soku z cytryny
- 4. krok – przełożenie dżemu do słoiczków i odstawienie do ostygnięcia
Do czego służy dżem z pigwy i gruszki?
Pełen smaku dżem pigwowo-gruszkowy dobrze jest mieć w spiżarni. Jest uniwersalny i świetnie sprawdzi się zimą. Jak go podawać? Pyszny domowy dżem z pigwy i gruszki to nie tylko znakomity dodatek do pieczywa. Można serwować go do naleśników, placków czy drożdżowych racuchów. Idealnie sprawdzi się w słodkich wypiekach. Wzbogaci desery bez pieczenia i jest doskonałym dodatkiem do owsianki czy słodkich twarożków. Dżem z pigwy i gruszki to również oryginalny dodatek do deski serów.
SKŁADNIKI
- 2 kg pigwy
- 2 kg gruszek
- 2 kg cukru
- 2 szklanki wody
- sok z 2 cytryn
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wodę wlać do garnka i wymieszać ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
- Do garnka włożyć obrane i starte na tarce gruszki.
- Umytą i osuszoną pigwę zetrzeć na tarce i przełożyć do garnka.
- Wymieszać i dusić na małym ogniu około godziny.
- Wsypać cukier i wlać sok z cytryny. Wymieszać i podgrzewać, aż dżem nieco zgęstnieje.
- Gorący dżem przełożyć do czystych słoiczków. Zakręcić i odstawić do góry dnem do całkowitego ostygnięcia.
- Przechowywać w spiżarni lub kuchennej szafce. Po otwarciu wstawić do lodówki.
- Podawać jako dodatek do pieczywa, naleśników czy ciast i deserów.