Roszponka: właściwości zdrowotne i zastosowanie roszponki w kuchni
Roszponka nie jest tak popularna, jak rukola, mimo że na naszych polskich półkach sklepowych pojawiła się mniej więcej w tym samym czasie. Warto po nią sięgnąć, bo jest smaczna, zdrowa i stanowi znakomitą bazę do zielonych sałatek. Ma delikatny, lekko orzechowy smak, który świetnie łączy się zarówno z serami czy wędlinami, jak i innymi warzywami oraz... owocami.
Spis treści
- Roszponka - co to za roślina?
- Roszponka - właściwości
- Jak kupować i przechowywać roszponkę
- Zastosowania kulinarne roszponki
Polecamy przepis: Słodka sałatka z roszponką i truskawkami
Roszponka - co to za roślina?
Roszponka (łac. Valerianella locusta) to niewielka jednoroczna roślina o jadalnych, drobnych, ciemnozielonych liściach o delikatnej strukturze. Najczęściej używana jako podstawa do sałatek, może być również znakomitym dodatkiem do zielonych koktajli oraz świetnym elementem dekoracyjnym dań. Roślina ta popularna uprawiana jest w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest uprawiana na terenie całego kraju, można spotkać również dziką roszponkę
Roszponka - właściwości
Roszponka jest niskokaloryczna - 100 g listków to zaledwie 21 kcal, ma także niski indeks glikemiczny, a jednocześnie stanowi skarbnice składników odżywczych Dzięki temu to znakomity składnik diet odchudzających. A co tak cennego mamy w roszponce? Przede wszystkim bogactwo beta-karotenu, z którego nasz organizm wytwarza witaminę A. Ta z kolei ma duży na stan naszej skóry, opóźniając procesy jej starzenia, ma wpływ na funkcjonowanie wzroku i wzmacnia serce. W roszponce znajdziemy również dużo witaminy C, witaminy z grupy B oraz minerały: wapń, żelazo, potas, magnez i fosfor.
Jak kupować i przechowywać roszponkę
Najlepiej wybierać listki o mocnej zielonej barwie, elastyczne i jędrne. Jeśli w opakowaniu trafimy na roślinki ze ściemniałymi, powiędniętymi listkami warto je od razu odrzucić. Roszponka nie jest wytrzymała. Można ją jednak przechowywać do 2 dni w lodówce, najlepiej w zamkniętym strunowym woreczku.
Zastosowania kulinarne roszponki
Jak już wspominaliśmy wcześniej, roszponka, podobnie jak rukola, to świetna baza do zielonych sałatek. Od rukoli jest łagodniejsza w smaku, więc może stanowić rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią ostrej nuty w zielonych sałatkach. Smak roszponki świetnie komponuje się z owocami, warto więc poeksperymentować dodając do niej na przykład maliny, pomarańcze lub gruszkę. Do tego kawałeczki ulubionego sera, kilka pomidorków koktajlowych i parę kropli oliwy lub octu balsamicznego i sałatka gotowa. Surową roszponkę można dodawać do zielonych koktajli. Tę sałatę można również przygotować na ciepło, tak jak szpinak.