Szpinak: czy warto jeść szpinak, czy rzeczywiście jest zdrowy?

2020-06-25 12:46

Trzeba jeść szpinak, bo jest zdrowy - to zdanie słyszymy od zawsze - ale czy wiemy dlaczego warto jeść szpinak? W ogóle niewiele wiemy o tej roślinie warzywnej, poza tym, że nagle jest na nią sezon. Skąd się wziął szpinak i dlaczego trzeba go jeść? A może to mit?  

szpinak-czy-warto-jesc-szpinak-czy-rzeczywiscie-jest-zdrowy.jpg
Autor: Archiwum

Szpinak jest w Polsce popularną, sezonową rośliną warzywną, uprawianą prawdopodobniej od końca XVII wieku. Pochodzi chyba z Azji, z Persji. W Chinach pojawił się w VII wieku i został nazwany właśnie „perskim warzywem”.

Stamtąd szpinak trafił do Korei, Japonii, Afryki Północnej i wreszcie wraz Maurami do Europy (XI w.) na Półwysep Iberyjski, a potem w głąb kontynentu. Do Ameryki trafił wiek później niż zaczął być uprawiany w Polsce.

Szpinak: smaczny, zdrowy, witaminowy

Dzisiaj wiemy, że poza walorami smakowymi, szpinak jest źródłem witamin i mikroelementów (m.in. witamina C, żelazo, fosfor), zawiera też błonnik, karetonoidy i sole mineralne. Przeciwnicy szpinaku mogą posługiwać się argumentem, że zawiera on również szczawiany, które w nadmiarze mogą być szkodliwe, gdyż blokują wchłanianie wapnia przez organizm.

Jednak współczesne badania dowiodły, że szpinak nie jest aż tak „zdrowy”, za jaki go powszechnie uważamy, ponieważ wiele z jego drogocennych składników nie jest przyswajane w układzie pokarmowym. Dotyczy to również szczawianów, w którym to przypadku szpinak okazał się mniej „szkodliwy” od mleka.

Charakterystyczną cechą szpinaku jest duża zawartość wody. W zależności od odmiany może jej być nawet ponad 90%, dlatego taka jest różnica w jego pierwotnej objętości w stosunku do tego, co otrzymujemy w wersji po jej odparowaniu.

Niezależnie od tego, czy staniemy po stronie plusów czy minusów szpinaku, jest to znakomity składnik smakowy wielu potraw, na pewno zawierający składniki odżywcze. I o tym nie wolno zapominać.

 Wypróbuj nasze przepisy na dania ze szpinakiem!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE