Nerki i cynadry - właściwości prozdrowotne, wartość odżywcza, przydatność kulinarna podrobów

2017-10-19 14:42

Nerki, zwane także cynadrami, są organami wewnętrznymi, stanowiącymi część układu moczowego zwierząt rzeźnych. Zaliczane są do podrobów. Mimo, że ich obróbka nastręcza nieco trudności, najpierw trzeba się pozbyć uciążliwego zapachu, to warto jeść nerki częściej ze względu na zawarte w nich wartościowe białko i witaminy. Poza tym dobrze ugotowane cynadry są po prostu pyszne i stanowią część naszej wielkiej tradycji kulinarnej. 

Nerki i cynadry - właściwości prozdrowotne, wartość odżywcza, przydatność kulinarna podrobów
Autor: thinkstockphotos.com Nerki dobrze przyrządzone są pyszne i zdrowe. 

Spis treści

  1. Właściwości nerek
  2. Wartość odżywcza nerek
  3. Przydatność kulinarna nerek

Właściwości nerek

Nerki charakteryzują się delikatnym, podrobowym smakiem. Mają swoisty, dosyć ciężki zapach moczu. Nie posiadają przerostu tłuszczowego. Odznaczają się czerwoną lub fioletowo-czerwoną barwą. Tkanka mięsna jest jędrna i spoista. Powierzchnia mięsa może być wilgotna i połyskująca.  Nerki wieprzowe są gładkie. Nerki cielęce są wielobrodawkowe, otoczone okołonerkową tkanką tłuszczową.

Wartość odżywcza nerek

Nerki są dobrym źródłem wysokowartościowego białka. Porcja 80 g nerek to tyle białka ile w 100 g mięsa tego samego gatunku. Nerki są bogate w żelazo i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E i K oraz witamin z grupy B: B1, B2, PP, B12 oraz witaminę C. Wartość energetyczna 100 g nerek (bez względu na gatunek) to 104 kcal. 

Przydatność kulinarna nerek

Nerki najczęściej podawane są po uprzednim duszeniu lub podsmażeniu. W przetwórstwie mięsnym nerki wołowe i wieprzowe stosowane są jako dodatek do pasztetów, konserw, rolad i farszów.

Nerki stanowią część układu moczowego zwierzęcia. W celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu trzeba nerki rozciąć wzdłuż, dokładnie umyć, przez około pół godziny moczyć nerki w zimnej osolonej wodzie, a następnie przełożyć do świeżej wody i zagotować. W ten sposób skutecznie można się pozbyć zapachu moczu. 

W kuchni praktycznie nie mają zastosowania nerki wołowe, które są dość twarde i wymagają długiej obróbki cieplnej. 

Natomiast tradycyjnie nerki wieprzowe, cielęce i jagnięce wykorzystuje się do zup, potrawek i gulaszy.

Klasycznym daniem kuchni polskiej są Cynaderki w sosie cebulowym

Polecamy także Cynaderki w sosie curry z zielonym groszkiem: przepis na duszone nerki

oraz Cynaderki z jabłkiem duszone w cydrze a także Cynaderki duszone z chorizo