Likier: co to jest? czym charakteryzuje się ta słodka i gęsta wódka gatunkowa?
Likier: co to jest? czym charakteryzuje się ta słodka i gęsta wódka gatunkowa?
Spis treści
- Co to jest likier?
- Historia likieru
- Gatunki likieru
- Słynne koktajle z likierami
- Przepisy kulinarne z likierami
Co to jest likier?
Likier to słodka i gęsta wódka gatunkowa. Jest to jednak sprawa względna. W Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi i Rosji uznaje się za likiery wszystkie wódki zawierające ponad 330 g cukru w 1 litrze gotowego trunku. Natomiast w krajach anglosaskich wszystkie te wódki, które zawierają ponad 100 g cukru. Przy czym wszystkie wódki w przedziale od 25 g do 100 g cukru uznawane są za kordiały. W Niemczech i we Francji likierami nazywane są wódki o zawartości powyżej 220 g cukru. Z tego punktu widzenia polska Żołądkowa Gorzka w obu tych krajach zaliczana jest do likierów.
Historia likieru
Nazwa likier wywodzi się od włoskiego liquori. W XVI wieku włoscy alchemicy, pod wpływem kontaktów z Arabami, rozpoczęli produkcję pierwszych wyrobów alkoholowych. Traktowano je jak leki. Niestety ówczesne surowe destylaty spirytusowe miały przykry smak i zapach. Zaczęto je dosładzać słodkim winem i miodem oraz aromatyzować wyciągami z ziół lub olejkami. Tak powstał słynny na całą Europę rosolis (Rosoglio) aromatyzowany olejkiem różanym. Rosolisy bardzo długo uchodziły za najlepsze i najdroższe trunki, podawane na ucztach królów i książąt.
Z czasem udoskonalono metody destylacji, poprawiła się jakość spirytusu i nastąpił wysyp wszelkich odmian likierów. W wieku XIX i na początku XX likiery się zdemokratyzowały i stały się bardzo popularne. Dzisiaj miejsce ustąpiły mniej słodkim trunkom, ale nadal mają spore grono wielbicieli. Smakosze likierów ziołowych, nadal upatrują w nich źródło długowieczności. Likiery są podstawą lub dodatkiem do wielu słynnych koktajli oraz deserów.
Same likiery produkowane są także przez miłośników tych trunków na użytek własny.
Gatunki likieru
Likiery dzieli się na gatunki w zależności od mocy, zawartości cukru, sposobu produkcji lub rodzaju surowców podstawowych, co jest najbardziej racjonalne.
Likiery korzenno-ziołowe sporządza się przy użyciu aromatycznych ziół i korzeni. Do tej obszernej grupy tradycyjnych likierów należą najsłynniejsze likiery świata, francuskie Chartreuse i Bénédictine, znakomite La Vieille Cure, Trappestine i Izarra; włoskie Strega i Galliano, szkocki Drambuie, irlandzki Irish Mist oraz cała rzesza klasztornych likierów niemieckich. Słynnym polskim likierem jest Herbs Liqueur, obecnie nie produkowany.
Likiery cytrusowe sporządza się z destylatów cytrusowych oraz nalewów na skórki cytrusowe lub naturalne olejki. Należą do nich znane francuskie likiery: Cointreau i Grand Marnier, ale także Curaçao lub Curaçao Triple Sec, czy Curaçao Orange; poza nimi włoski Autrum i południowo-afrykański Van-der-Hum.
Likiery owocowe sporządza się z soków owocowych: wiśniowego Cherry Brandy, z czarnej porzeczki Cassis, jeżynowy Blackberry, morelowy Mozart Gold z Austrii. Do tej grupy należą także likiery przygotowane z destylatów owocowych, na przykład włoskie Marschino, czy polska Prunelka.
Likier malinowy - przepis na domowy likwor zdrowotny
Likiery o swoistym smaku, charakterystycznym dla podstawowego surowca użytego do produkcji, to kminkowy Alasz, anyżowy Anisette, migdałowy Amaretto, kakaowy Cacao-Choix, kawowy Mocca, miętowy Peppermint, ponczowy Punch, jajeczny krem Advocat oraz waniliowy, miodowy Krupnik, porterowy i wiele innych. Najsłynniejszy polski likier tego gatunku to Goldwasser.
Mocca - przepis na domowy likier kawowy
Advocat - przepis na domowy likier jajeczny
Krupnik - przepis na domowy likier miodowy
Słynne koktajle z likierami
Trudno sobie wyobrazić Vesper Marini, wstrząśnięty, nie zmieszany, ulubiony drink Jamesa Bonda bez francuskiego likieru Lillet. Również ulubiona przez kobiety Piña Colada nie byłaby sobą bez kokosowego Malibu. O smaku słynnego drinka Ernesta Hamingway - Daiquiri - decyduje pomarańczowy Curaçao Triple Sec. Podstawą koktajlu Claridge również jest Curaçao Triple Sec zmieszany z wytrawnym wermutem, ginem i likierem apricot brandy, z towarzyszącymi im kostkami lodu. Wiadomo, że Francuzi, a także Belgowie, na czele z fikcyjnym bohaterem powieści Agathy Christie, Herkulesem Poirot, uwielbiają Cassis - likier z czarnej porzeczki. Nikogo więc nie zdziwi, że głównym składnikiem słynnego koktajlu Parisian jest likier creme de cassis zmieszany z wytrawnym wermutem i ginem, podany z kotkami lodu i paskami skórki z cytryny.
Przepisy na koktajle i drinki znajdziecie tutaj.
Jakie likiery warto mieć w barku?
Przepisy kulinarne z likierami
Likiery dodaje się przede wszystkim do deserów: włoskiego Tiramisu, francuskich naleśników Crêpe Suzette.
Crêpe Suzette - płonące naleśniki z likierem pomarańczowym
Muffinki Piña Colada - ananasowo-kokosowe
Marmolada z aronii z likierem Maraschino