Rozmaryn w kuchni - właściwości i zastosowania rozmarynu lekarskiego

Rozmaryn w kuchni - właściwości i zastosowania rozmarynu lekarskiego

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Czy rozmaryn rzeczywiście ma działanie pobudzające?

Rozmaryn to niewielka roślina przypominająca małe, wiecznie zielone drzewko. Ma intensywny, przyjemny, sosnowy aromat i lekko pikantny smak. pasuje do różnych mięs, warzyw, zup i sałatek. Jakie właściwości ma rozmaryn i jak go stosować w kuchni?

Rozmaryn - charakterystyka

Rozmaryn pochodzi z Eurazji i Afryki Północnej. Rośnie dziko w ciepłych i suchych miejscach. Jest również uprawiany jako ziele domowe. Rozmaryn to wiecznie zielony krzew, który osiąga 2 metry wysokości. Jego ostro zakończone liście przypominają igły sosny, a łodyga jest zdrewniała. Kwitnie na fioletowo w niewielkich kwiatostanach. Oprócz nadawania potrawom wyjątkowych walorów smakowych, wydziela bardzo intensywny zapach.

Rozmaryn – ziele miłości

Rozmaryn stosowany był przez wieki jako lek, który pobudza krążenie krwi (dlatego działa na męskie pobudzenie seksualne) i ułatwia trawienie. W dużych ilościach może też wywołać poronienie. Starożytni przyprawiali rozmarynem wino, a liści używali jako kadzidła. Jak podaje Christian Raetsch, działanie afrodyzyjne jest najlepiej widoczne, gdy rozmarynu używa się jako dodatku do kąpieli. Zwiększa on ukrwienie skóry i sprawia, że staje się ona bardziej wrażliwa i szybciej reaguje na bodźce.

Stymulujący olejek eteryczny zawarty w tej roślinie wzmacnia nerwy i poprawia pamięć. Co ciekawe, w niektórych odmianach rozmarynu występuje olejek o działaniu psychodelicznym.  

Ocena: 5