Ma chrupiącą skórkę i miękki środek. Ten chleb na suchym zakwasie jest pyszny, łatwy i zdrowy
Dieta wegetariańska
Nie ma to jak domowe pieczywo. Najlepszym przykładem jest chleb pszenno-żytni z dodatkiem pestek dyni, który wyrasta na suchym zakwasie. Jego skórka jest chrupiąca, a środek przyjemnie miękki. Wbrew pozorom przygotowanie ciasta na chleb i upieczenie go w piekarniku wcale nie jest takie trudne. Przekonajcie się sami i sprawdźcie ten prosty przepis na smakowity chleb pszenno-żytni na suchym zakwasie.
Chleb pszenno-żytni na suchym zakwasie – składniki
Do przygotowania ciasta chlebowego wykorzystuje się proste i łatwo dostępne składniki. Bez problemu można je kupić w większych i mniejszych sklepach spożywczych. To chleb pieczony na suchym zakwasie, który jest do kupienia w większych marketach, sklepach internetowych i ze zdrową żywnością.
Lista składników potrzebnych do zrobienia domowego chleba pszenno-żytniego jest krótka. Niezbędne są takie produkty jak:
- mąka pszenna
- mąka żytnia
- ciepła woda
- suchy zakwas żytni
- suche drożdże
- olej
- pestki dyni
- sezam
- cukier
- sól
Jak zrobić chleb pszenno-żytni na suchym zakwasie?
Upieczenie domowego chleba z wykorzystaniem suchego zakwasu nie jest tak bardzo skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przepis na wyśmienity bochenek składa się z kilku bardzo łatwych kroków. Nic nie trzeba kroić, ani mielić. Wystarczy połączyć składniki w odpowiedniej kolejności. Ciasto na chleb pszenno-żytni wyrasta półtorej godziny i dopiero po tym czasie można je wstawić do piekarnika.
Jak więc upiec pyszny domowy chleb pszenno-żytni na suchym zakwasie? To łatwa i sprawdzona receptura, więc wszystko powinno się udać.
- 1. krok – wymieszanie obu rodzajów mąki z solą, cukrem, suchym zakwasem i suchymi drożdżami
- 2. krok – połączenie składników z ciepłą wodą
- 3. krok – dodanie do ciasta oleju i pestek dyni
- 4. krok – wyrobienie chleba, przełożenie go do formy i odstawienie do wyrośnięcia na półtorej godziny
- 5. krok – upieczenie chleba na suchym zakwasie w piekarniku
Jak upiec chleb na zakwasie suchym?
W tym sprawdzonym przepisie pyszny chleb z mąki pszennej i żytniej na suchym zakwasie piecze się w piekarniku. Proces podzielony jest na dwa etapy. Formę z wyrośniętym chlebem wstawia się do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C. Czas pieczenia wynosi 15 minut. Kiedy minie kwadrans, temperaturę należy zmniejszyć do 180 stopni C i piec bochenek przez pół godziny. Następnie formę wyjmuje się z piekarnika i odstawia do całkowitego ostygnięcia. Chleb pszenno-żytni na suchym zakwasie pysznie smakuje na śniadanie i na kolację. Można serwować go do dań obiadowych jak zupy czy gulasze.
SKŁADNIKI
- 400 ml ciepłej wody
- 350 g mąki pszennej typ 750
- 150 g mąki żytniej typ 720
- 100 g suchego zakwasu żytniego
- 3 łyżki pestek dyni
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka sezamu
- 7 g suchych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki soli
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Do miski przesiać obie mąki. Wsypać sól, cukier, suche drożdże i zakwas. Wymieszać.
- Stopniowo wlewać ciepłą wodę i mieszać, aż składniki połączą się w jednolite ciasto.
- Wlać olej i dodać pestki dyni. Ciasto wyrobić dłońmi lub robotem planetarnym.
- Ciasto przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać wierzch i posypać pestkami dyni oraz sezamem.
- Formę odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce bez przeciągów na 90 minut.
- Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C i piec 15 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni C i piec 30 minut.
- Wyjąć i odstawić do ostygnięcia.
- Podawać na śniadanie, do obiadu i na kolację.