Pestki z dyni: jakie mają właściwości?

2016-08-25 17:53

Pestki z dyni jako nieodrodne córki swojej matki mają właściwości takie same jak ona oraz – gratisowo, szczególnie dla mężczyzn – swoje własne. Sprawdź, co szczególnego jest w pestkach dyni i dlaczego warto włączyć je do codziennego menu.

pestki-z-dyni-jakie-maja-wlasciwosci.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pestki z dyni wspomagają leczenie wielu schorzeń

Pestki z dyni - na co pomagają?

Od dawien dawna pestki z dyni były używane jako lekarstwo na pasożyty przewodu pokarmowego – począwszy od owsików, na tasiemcu skończywszy. Dlaczego? Dlatego że zawierają kukurbitacynę, czyli aminokwas toksyczny dla robaków, a bezpieczny dla człowieka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku leczenia robaczyc u dzieci, co wypraktykowały babcie już dawno temu. Najwięcej kukurbitacyny zawierają świeże pestki i takie mają najskuteczniejsze działanie.

Pestki z dyni mają działanie moczopędne – poprawiają stan i pracę nerek oraz pęcherza, świetnie wspomagają leczenie schorzeń układu oraz działają profilaktycznie. Robią to lepiej i skuteczniej niż piwo, więc jedna z wymówek wypadła z repertuaru!

Jednocześnie pestki dyni można podawać dzieciom, które moczą się w nocy. Zjadane odpowiednio wcześnie przed snem zrobią swoje, czyli sprowokują pęcherz do wydalenia moczu, zanim dziecko pójdzie spać. 

Panowie powinni sięgać po pestki z dyni także dlatego, że zawarte w nich witaminy oraz mikroelementy, zwłaszcza cynk, sprawiają, że rzadziej się choruje na rozrost i zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Ponadto hamują odkładanie się w tkankach złego cholesterolu, a to dlatego że pestki aż w 30-40% składają się z oleju zawierającego duże ilości fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Osoby cierpiące na miażdżycę i mające wysoki poziom cholesterolu powinny pestki dyni jeść systematycznie.

Ponadto pestki z dyni, podobnie jak ona sama, zawierają łatwostrawne białka, witaminy i mikroelementy, więc wspomagają leczenie między innymi trudno gojących się ran, chorób skóry (trądziku, łuszczycy), wrzodów żołądka, poprawiają stan włosów i paznokci.

Okłady ze świeżej dyni można stosować na oparzenia jako środek łagodzący, a sok z dyni wypity na czczo doskonale sprawdza się jako środek na zaparcia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE