Zakwas z buraków zrobię dopiero dziś. Dzięki sekretnemu składnikowi jest gotowy na Wigilię
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Jak szybko zrobić zakwas z buraków? Idealny zakwas buraczany, który jest jednym z głównych składników wigilijnego barszczu czerwonego, można zrobić błyskawicznie. Wystarczy dodać jeden prosty i tani produkt, aby zakwas był gotowy w kilka dni. Poznajcie sprawdzony przepis na szybki zakwas z buraków.
Z czego zrobić szybki zakwas z buraków?
Aby szybko i łatwo zrobić błyskawiczny zakwas z buraków, potrzebnych jest kilka składników. Wszystkie produkty są łatwo dostępne, a wiele z nich wykorzystuje się na co dzień.
Do przygotowania domowego zakwasu potrzebne są oczywiście buraki, woda, przyprawy i sól niejodowana. Na liście składników znalazł się też nieoczywisty produkt, które przyspiesza fermentację i sprawia, że zakwas jest gotowy w góra pięć dni. Sekretem tego przepisu jest sok z kiszonki. Można użyć soku z kiszonej kapusty lub ogórków. Warto dodać także świeży imbir. Dzięki tym dwóm składnikom czas kiszenia jest o wiele krótszy, a barszcz czerwony ugotowany na takim zakwasie wyróżnia się głęboki i delikatnie pikantnym smakiem oraz wybornym aromatem.
Jak zrobić szybki zakwas z buraków?
Przepis na błyskawiczny zakwas buraczany do barszczu czerwonego nie jest skomplikowany. To tylko kilka bardzo łatwych kroków, aby zrobić go w domu. Przygotowanie nie powinno zająć więcej niż 20 minut, a sam zakwas jest gotowy do użycia już po pięciu dniach.
Jak przyspieszyć zakwas buraczany? Przede wszystkim należy zastosować się do wszystkich zaleceń podanych w przepisie. Buraki najlepiej pokroić na małe kawałki lub w kostkę. Składniki należy zalać, tak aby wszystkie znajdowały się pod powierzchnią wody. Słoika nie trzeba zakręcać. Wystarczy przykryć go pokrywką, ściereczką lub gazą. Dzięki tym prostym zasadom proces fermentacji przebiegnie o wiele szybciej. Jak więc zrobić szybki zakwas buraczany, aby był gotowy na Wigilię?
- 1. krok – wymieszanie wody z sokiem z kiszonki i solą
- 2. krok – pokrojenie buraków
- 3. krok – przełożenie do słoika buraków, imbiru i przypraw
- 4. krok – wlanie zalewy, przykrycie słoika i odstawienie go na 5 dni
Jak wykorzystać zakwas z buraków?
Zakwas z buraków to podstawowy składnik tradycyjnego barszczu czerwonego na Wigilię. Można go też pić jako zdrowy napój i remedium na wiele schorzeń. Szczególnie polecany jest w problemach z układem pokarmowym i trawiennym. Kiszonych buraków, które zostaną po wykorzystaniu zakwasu, nie trzeba od razu się pozbywać. Zamiast wyrzucać je do kosza z odpadami bio, warto przyrządzić pyszną i zdrową sałatkę z kiszonych buraków.
SKŁADNIKI
- 2 l wody
- 2 kg buraków
- 3 cm świeżego imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki soku z kiszonki (kapusty lub ogórków)
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1/2 łyżeczki soli niejodowanej
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wodę wymieszać z sokiem z kiszonki i solą.
- Umyte i obrane buraki pokroić na małe kawałki lub w kostkę. Imbir obrać i pokroić w plasterki
- Do czystego i suchego słoika włożyć połowę buraków, plasterki imbiru, rozgniecione ząbki czosnku, ziele angielskie i liście laurowe. Włożyć pozostałe buraki.
- Wlać wodę z sokiem z kiszonki i solą, tak aby buraki całkowicie znajdowały się pod powierzchnią wody.
- Słoik lekko przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 5 dni. Następnie wstawić do lodówki.
- Wykorzystać jako dodatek do barszczu czerwonego, a z kiszonych buraków przygotować świąteczną sałatkę.