Tak Ania Starmach robi zakwas z buraków. Tajemnicą jest jeden składnik
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Ania Starmach właśnie podzieliła się swoim autorskim przepisem na zakwas z buraków czerwonych. To niezastąpiony składnik barszczu na Wigilię i święta Bożego Narodzenia. Zakwas według przepisu jurorki kulinarnego show jest pyszny, aromatyczny i ma wyrazisty smak. Poznajcie tajemnicę zakwasu z buraków Ani Starmach i sprawdźcie jej przepis.
Właściwości zakwasu z buraków
Zakwas z buraków charakteryzuje się nie tylko pysznym smakiem. Jest bogaty w wiele prozdrowotnych składników odżywczych. Buraki są źródłem witamin i mikroelementów. Znajduje się w nich spora porcja witaminy C i z grupy B. Są skarbnicą cynku, potasu, żelaza, magnezu, wapnia, fosforu i kwasu foliowego. Buraki wspomagają produkcję czerwonych krwinek, oczyszczają organizm i odbudowują florę bakteryjną. Są bogate w przeciwutleniacze i wykazują działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe.
Podobne właściwości ma zakwas z buraków. Wystarczy pić 1 szklankę zakwasu z buraków raz dziennie, aby wspomóc pracę całego organizmu. Zakwas buraczany pomaga obniżyć ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na prawidłową pracę wątroby i nerek, a także dodaje sił i energii.
Co można dodać do zakwasu z buraków?
W przepisie Ani Starmach na zakwas z buraków wykorzystuje się proste, niedrogie i łatwo dostępne składniki. Wystarczy 7 produktów, aby przygotować wyrazisty w smaku zakwas na święta Bożego Narodzenia. Kluczowym składnikiem jest woda mineralna, która przyspiesza proces fermentacji. Pyszny i zdrowy zakwas buraczany jest gotowy nawet po 3 dniach.
Do przygotowania domowego zakwasu z buraków Ania Starmach poleca użyć:
- buraki
- wodę mineralną
- czosnek
- przyprawy – sól, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu i liście laurowe
Jak Ania Starmach robi zakwas z buraków?
Przepis Ani Starmach na pyszny i pełen aromatu zakwas z czerwonych buraków jest łatwy i bardzo szybki. Jak ukisić buraki na czerwony barszcz? Część pokrojonych buraków wkłada się do słoja i dodaje wszystkie przyprawy oraz przekrojoną na pół główkę czosnku. W słoiku lądują pozostałe buraki. Na koniec wlewa się wodę mineralną. Wszystkie składniki powinny znajdować się pod powierzchnią wody. Słoik należy przykryć i odstawić w chłodne miejsce. Zakwas z buraków na święta jest gotowy już po 3 dniach. Najlepiej przechowywać go w lodówce. Barszcz czerwony na takim zakwasie będzie smakował rewelacyjnie.
SKŁADNIKI
- 2 kg buraków
- 1 główka czosnku
- 1 łyżka soli
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 ziarna czarnego pieprzu
- woda mineralna
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Obrane buraki pokroić na cienkie plasterki. Można zrobić to za pomocą mandoliny.
- Połowę pokrojonych buraków przełożyć do czystego słoika lub glinianego garnka.
- Włożyć przekrojoną na pół główkę czosnku i wszystkie przyprawy. Ułożyć pozostałe buraki.
- Zalać wodą mineralną, tak aby buraki znajdowały się pod jej powierzchnią.
- Słoik przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce na 3 do 7 dni.
- Gotowy zakwas przechowywać w lodówce i wykorzystać do świątecznego barszczu czerwonego.