Robię ogórki do słoików bez cukru, octu i gotowania. Raz-dwa i są gotowe

Robię ogórki do słoików bez cukru, octu i gotowania. Raz-dwa i są gotowe
Autor: Shutterstock Robię ogórki do słoików bez cukru, octu i gotowania. Raz-dwa i są gotowe
łatwy
20 min
20

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Ten przepis na ogórki do słoików jest wyjątkowy. Nie wymaga gotowania, ale potrzebna jest jedna dodatkowa czynność. Całość jest bardzo łatwa do wykonania, a lista składników jest niezwykle krótka.

Sezon na ogórki trwa, więc warto przygotować je na zimę. Ogórki kiszone, konserwowe, do zupy czy sałatki w słoikach – istnieje wiele przepisów, które różnią się dodatkami, ale zawsze poszukuje się nowych rozwiązań. Tym razem przedstawiona zostanie metoda zimnej konserwacji, która może być dla wielu nowością.

Najłatwiejszy przepis na ogórki w słoikach

Ogórki w słoikach zimną metodą konserwacji to tegoroczne odkrycie. Ten sposób odbiega od tradycyjnych przepisów, ale warto zaryzykować. Proces przygotowania jest prosty, a efekt końcowy zaskakuje smakiem. Przekonajcie się sami!

Tradycyjnie ogórki kiszone przygotowuje się, zalewając je zimną solanką, a następnie szczelnie zamykając słoiki i przechowując w chłodnym miejscu. W tej metodzie jest jednak pewna różnica – ogórki przygotowuje się w dwóch etapach.

Zobacz również inne przepisy na przetwory:

Wspaniałe ogórki z czosnkiem - prosta sałatka na zimę

Kiszona sałatka na zimę - kapusta, marchew, cebula, pomidory

Sałatka warzywna na zimę, jak bułgarski Globus: spytaj ojca, spytaj matki jakie to pyszne

Zielona sałatka z ogórków i cebuli na zimę

Sałatka z kalafiorem, papryką i marchewką. Robię teraz, jem cała zimę

Rewelacyjna sałatka z pomidorów i cebuli do słoików

Jak zrobić ogórki w słoikach?

Najpierw słoiki wypełnia się przyprawami i zalewa ogórki solanką. Zakrywa się słoiki, ale ich nie zakręca, i odstawia na 4-5 dni w temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby słoiki postawić na dużej tacy lub podstawce, aby umożliwić swobodne spływanie fermentującej zalewy.

Po upływie tego czasu zlewa się płyn ze słoików, płucze ogórki i ponownie zalewa zimną wodą. Dopiero teraz mocno zakręca się pokrywki i odstawia przetwory z ogórków w docelowe, chłodne miejsce, takie jak piwnica lub spiżarnia. Taka metoda może wydawać się dziwna, ale dzięki niej ogórki są pyszne i chrupiące.

SKŁADNIKI

  • Świeże ogórki gruntowe
  • Woda i sól w proporcji 100 g soli na 1 l płynu
  • Opcjonalnie: baldachy kopru, ząbki czosnku, ostra papryka mielona

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Ogórki gruntowe dokładnie umyć. Na dno wyparzonych słoików włożyć ulubione dodatki (np. baldachy kopru, ząbki czosnku i szczyptę ostrej papryki mielonej), a następnie ciasno ułożyć ogórki.
  • W zimnej wodzie rozpuścić sól, zachowując proporcję 100 g na każdy litr. Tak przygotowaną solanką wypełnić słoiki i przykryć je pokrywkami, ale nie zakręcać.
  • Tak przygotowane słoiki ustawić na tacy lub innej podstawce, na którą będzie mogła spływać fermentująca zalewa. Wszystko pozostawić na około 4 dni w temperaturze pokojowej, a po tym czasie odcedzić solankę i przepłukać ogórki w czystej, zimnej wodzie.
  • Następnie ogórki w słoikach ponownie zalać czystą wodą i mocno zakręcić pokrywki. Tak przygotowane słoiki przechowywać w chłodnym miejscu.
Cudowne ogórki – czy warto je jeść, co z nich zrobić?
Romana Makówka
Redaktor

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl, Poradnikzdrowie.pl i MjakMama.pl.
Fotograf, dziennikarz, redaktor i felietonistka. Mistrzyni SEO, miłośniczka kuchni polskiej, fanka norweskiego Black Metalu, zjawisk nadprzyrodzonych i historii Polski. Znana autorka zdjęć koncertowych, specjalizująca się …

więcej