Robię ogórki do słoików bez cukru, octu i gotowania. Raz-dwa i są gotowe
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Ten przepis na ogórki do słoików jest wyjątkowy. Nie wymaga gotowania, ale potrzebna jest jedna dodatkowa czynność. Całość jest bardzo łatwa do wykonania, a lista składników jest niezwykle krótka.
Sezon na ogórki trwa, więc warto przygotować je na zimę. Ogórki kiszone, konserwowe, do zupy czy sałatki w słoikach – istnieje wiele przepisów, które różnią się dodatkami, ale zawsze poszukuje się nowych rozwiązań. Tym razem przedstawiona zostanie metoda zimnej konserwacji, która może być dla wielu nowością.
Najłatwiejszy przepis na ogórki w słoikach
Ogórki w słoikach zimną metodą konserwacji to tegoroczne odkrycie. Ten sposób odbiega od tradycyjnych przepisów, ale warto zaryzykować. Proces przygotowania jest prosty, a efekt końcowy zaskakuje smakiem. Przekonajcie się sami!
Tradycyjnie ogórki kiszone przygotowuje się, zalewając je zimną solanką, a następnie szczelnie zamykając słoiki i przechowując w chłodnym miejscu. W tej metodzie jest jednak pewna różnica – ogórki przygotowuje się w dwóch etapach.
Zobacz również inne przepisy na przetwory:
Wspaniałe ogórki z czosnkiem - prosta sałatka na zimę
Kiszona sałatka na zimę - kapusta, marchew, cebula, pomidory
Sałatka warzywna na zimę, jak bułgarski Globus: spytaj ojca, spytaj matki jakie to pyszne
Zielona sałatka z ogórków i cebuli na zimę
Sałatka z kalafiorem, papryką i marchewką. Robię teraz, jem cała zimę
Rewelacyjna sałatka z pomidorów i cebuli do słoików
Jak zrobić ogórki w słoikach?
Najpierw słoiki wypełnia się przyprawami i zalewa ogórki solanką. Zakrywa się słoiki, ale ich nie zakręca, i odstawia na 4-5 dni w temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby słoiki postawić na dużej tacy lub podstawce, aby umożliwić swobodne spływanie fermentującej zalewy.
Po upływie tego czasu zlewa się płyn ze słoików, płucze ogórki i ponownie zalewa zimną wodą. Dopiero teraz mocno zakręca się pokrywki i odstawia przetwory z ogórków w docelowe, chłodne miejsce, takie jak piwnica lub spiżarnia. Taka metoda może wydawać się dziwna, ale dzięki niej ogórki są pyszne i chrupiące.
SKŁADNIKI
- Świeże ogórki gruntowe
- Woda i sól w proporcji 100 g soli na 1 l płynu
- Opcjonalnie: baldachy kopru, ząbki czosnku, ostra papryka mielona
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ogórki gruntowe dokładnie umyć. Na dno wyparzonych słoików włożyć ulubione dodatki (np. baldachy kopru, ząbki czosnku i szczyptę ostrej papryki mielonej), a następnie ciasno ułożyć ogórki.
- W zimnej wodzie rozpuścić sól, zachowując proporcję 100 g na każdy litr. Tak przygotowaną solanką wypełnić słoiki i przykryć je pokrywkami, ale nie zakręcać.
- Tak przygotowane słoiki ustawić na tacy lub innej podstawce, na którą będzie mogła spływać fermentująca zalewa. Wszystko pozostawić na około 4 dni w temperaturze pokojowej, a po tym czasie odcedzić solankę i przepłukać ogórki w czystej, zimnej wodzie.
- Następnie ogórki w słoikach ponownie zalać czystą wodą i mocno zakręcić pokrywki. Tak przygotowane słoiki przechowywać w chłodnym miejscu.