Nalewka jeżynowa z Podlasia
Słodka nalewka na jeżynach jest wybornym trunkiem na leniwe popołudnia, orzeźwia, krzepi i cieszy oko piękną purpurą. Wyjątkowo efektownie wygląda w kryształowych, misternie rżniętych kieliszkach na wysokich nóżkach. Nalewka jeżynowa doskonale komponuje się z lekkimi ciastami.
Najwięcej aromatu mają jeżyny dziko rosnące w lesie. Ich owoce są drobniejsze, ale smaczniejsze od ogrodowych i często dużo słodsze.
Przepis przygotowały i przetestowały dla Was: Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
Polecamy też:
SKŁADNIKI
- 1 kg jeżyn
- 1 l spirytusu
- 50 dag cukru
- 0,4 l wody
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dojrzałe jeżyny przebrać, opłukać, lekko rozgnieść, wsypać do gąsiorka lub butli, wlać sok, który pozostał po rozgnieceniu.
- Osobno zmieszać spirytus z przegotowaną i ostudzoną wodą. Zalać jeżyny otrzymanym roztworem. Gąsiorek zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na okres 3 tygodni.
- Nalewkę przesączyć przez gazę do innego gąsiorka lub butli, zakorkować. Jeżyny w gąsiorku zasypać cukrem, dokładnie zmieszać wstrząsając naczyniem, wystawić ponownie na działanie promieni słonecznych na okres kolejnych 3 tygodni.
- Otrzymany z maceracji owoców płyn przesączyć do gąsiorka z nalewką, dokładnie zmieszać, odstawić na 24 godziny.
- Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować. Na butelki nalepić opis z datą butelkowania.
- Nalewkę przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez co najmniej pół roku.