Pyzy klasztorne. Pomiń ten składnik, a będą rozpływać się w ustach
Dieta bezglutenowa
Pyzy to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej. Chociaż w sklepowe lodówki uginają się od gotowych produktów, warto wybrać ten przepis i zrobić pyszne pyszny własnoręcznie. Stosując jeden prosty patent, można zrobić miękkie pyzy, które zachwycą od pierwszego kęsa. Oto przepis na pyzy klasztorne.
Jak zrobić pyzy klasztorne?
Ciasto do pyz robi się z gotowanych ziemniaków oraz mąki ziemniaczanej, kaszy manny, mleka i soli. Do ciasta nie dodaje się jajek. Dzięki temu ciasto jest miękkie i pyszne, a pyzy dosłownie rozpływają się w ustach. Ciasto na pyzy bez jajek jest o wiele smaczniejsze. W środku pyz ukryty jest mięsny farsz. Najlepszy będzie, jeżeli do jego przygotowania wykorzysta się mięso z rosołu. Wystarczy dodać podsmażoną na maśle cebulę i pyszne nadzienie jest gotowe. Z ziemniaczanego ciasta formuje się kulki, spłaszcza i napełnia farszem. Należy je zlepić i nadać kulisty kształt.
Jak gotować pyzy?
Pyzy gotuje się w osolonym wrzątku przez 5 minut od momentu, kiedy wypłyną na powierzchnię wody. Z wody wyjmuje się je łyżką cedzakową i od razu nakłada na talerze.
Przepis na pyzy klasztorne
- Dzięki temu przepisowi zapomnicie o gotowych pyzach ze sklepu. Pyzy robi się prosto i bez zbędnych komplikacji.
- Czas przygotowania tego tradycyjnego polskiego dania nie jest długi. Domowe pyzy robi się w mniej niż godzinę.
- To tanie danie. Składniki są łatwo dostępne, a ich cena nie jest wysoka.
- Do przygotowania ziemniaczanego ciasta na pyzy klasztorne najlepsze będą mączyste ziemniaki typu C. Ich miąższ jest suchy i po ugotowaniu rozsypuje się. Ten typ ziemniaków zawiera najwięcej skrobi. Świetnie sprawdzą się również w takich daniach jak knedle, kopytka czy kluski śląskie.
SKŁADNIKI
- ciasto:
- 1 kg ziemniaków
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki kaszy manny
- 1/2 szklanki mleka
- sól
farsz:- 500 g mięsa z rosołu
- 1 duża cebula
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Obrane i umyte ziemniaki ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzić i odstawić do ostygnięcia. Rozgnieść praską.
- Wsypać mąkę ziemniaczaną i kaszę mannę. Wlać mleko i wsypać sól. Wyrobić gładkie i jednolite ciasto.
- Na patelni roztopić masło i smażyć na nim drobno posiekaną cebulę, aż się zeszkli. Patelnię zestawić z ognia.
- Mięso oddzielić od kości, posiekać i przełożyć do miski. Dodać podsmażoną cebulę i doprawić solą oraz pieprzem. Dokładnie wymieszać.
- Z masy ziemniaczanej formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Każdą kulkę rozpłaszczyć w dłoni i nałożyć 1 łyżeczkę mięsnego farszu. Zlepić i uformować równe kulki.
- Gotować w osolonej wodzie 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmować za pomocą łyżki cedzakowej.
- Podawać ze skwarkami z boczku i podsmażoną cebulą.