Pigwa zamiast cytryny. Jak podawać owoce pigwy do herbaty?
Pigwa - zapomniany owoc, który ma sporo zalet. Jest bogaty w witaminy, niezwykle aromatyczny, można go długo przechowywać, a także znakomicie nadaje się na przetwory. Jest również idealnym dodatkiem do herbaty. Jak przygotować pigwę do herbaty na zimę?
Dlaczego warto polubić herbatę z pigwą?
Owoce pigwy (drzewa przypominającego jabłoń) oraz nieco mniejsze - pigwowca (niskiego, rozłożystego krzewu) to żółte, niewielkie jabłuszka. Zawierają sporo naturalnego błonnika w postaci pektyn, są także źródłem wapnia, potasu, żelaza, miedzi, siarki i witamin: B1, B2, C, PP i prowitaminy A.
Mimo tych zalet pigwa jest mało popularna, być może dlatego, że w postaci surowej jest niezbyt smaczna – ma bardzo twardy i dość kwaśny miąższ, dzięki czemu, podobnie jak cytryna, świetnie nadaje się do herbaty. Pigwa ma też dość wyrazisty aromat, który świetnie komponuje się z zapachem najpopularniejszego gorącego napoju.
Można dodawać do herbaty kawałeczki świeżych owoców pigwy, które, podobnie jak cytryna, nadadzą napojowi lekko kwaskowatego smak, mocnego owocowego aromatu i rozjaśnią jego kolor. Warto jednak zrobić także pigwowy przetwór do słoików – w długie zimowe wieczory będzie do herbaty jak znalazł.
Polecamy także inne przetwory z pigwy:
Pigwa na surowo: konfitura z pigwy bez smażenia
Pigwa do herbaty z sokiem pomarańczowym
Likier z pigwy: przepis na likier pigwowy z koniakiem
Dżem z pigwy z orzechami włoskimi i wanilią
Nalewka z pigwy na spirytusie - przepis na pigwówkę
SKŁADNIKI
- 1 kg owoców pigwy
- 1/3 kg cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Owoce dokładnie umyj, nie obieraj ze skórki.
- Ostrym nożem zestrugaj cienkie wiórki miąższu, aż dojdziesz do gniazda nasiennego.
- Pigwowe wiórki włóż do miski, przesyp cukrem i odstaw na godzinę-dwie.
- Gdy pigwa puści sok, nałóż wiórki wraz z nim do małych słoiczków twist-off, zakręć i zapasteryzuj: słoiki wstaw do szerokiego garnka, wlej wodę do 2/3 wysokości słoików, garnek przykryj i gotuj 20 minut od momentu zagotowania. Sprawdź: Pasteryzacja na sucho i na mokro: w piekarniku, garnku lub zmywarce
- Na koniec wyjmij słoiki z garnka i ustaw dnem do góry, aż wystygną.