Dieta vikinga: co jedli wikingowie? Jaka była kuchnia vikingów?

2022-03-08 8:21

Zainteresowanie historią i kulturą wikingów podsycają filmy i seriale. Ich barwna mitologia i bogate rytuały pogrzebowe przyciągają wyobraźnię. Jednak dieta wikingów jest dla nas zagadką. Co jedli wikingowie, żeby przetrwać w tak złowrogim klimacie? Jaka dieta pozwoliła skandynawskim łupieżcom na odległe rejsy i podbój nowych siedlisk? Jaka była kuchnia wikingów?

Dieta vikinga: co jedli wikingowie? Jaka była kuchnia vikingów?
Autor: Shutterstock.com Dieta vikinga: co jedli wikingowie? Jaka była kuchnia vikingów?
Śledzie a zdrowie: właściwości, wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść śledzie?

Jak dowodzą badania archeologiczne oraz drobiazgowe studia nad dziełami pisanymi, dieta wikingów była zdrowa, urozmaicona i nawet biedny wiking jadł znacznie lepiej, niż polski chłop w średniowieczu. Nie oznacza to, że dieta wikingów była doskonała. Należy jednak docenić, że kuchnia skandynawskich wojowników w czasach dość ograniczonych składników była odżywcza i pełnowartościowa. W jednej z pieśni opisujących spotkanie Thora i Harbarda, bóg burz i piorunów, a także symbol sił witalnych mówi, że zjadł przed wyjściem z domu śledzie i owsiankę, więc nadal jest syty. Tak właśnie wyglądał posiłek większości wikingów. 

Białko w diecie wikingów

Niezaprzeczalnie każdy członek społeczeństwa skandynawskich łupieżców, od królów po zwykłych marynarzy, codziennie jadł mięso. Często była to wieprzowina, ponieważ świnie były łatwe w hodowli i szybko dorastały oraz łatwo się mnożyły. Wikingowie jedli także wołowinę, baraninę i koźlinę. Konie również hodowano na mięso, co doprowadziło do późniejszych tarć z chrześcijańskimi przywódcami, ponieważ konina była zakazanym pokarmem w doktrynie Kościoła rzymskiego. Wikingowie byli zapalonymi myśliwymi i uzupełniali swoją spiżarnię mięsem reniferów, łosi, a nawet niedźwiedzi. Ponieważ spędzali dużo czasu na wodzie, ryby stanowiły główną część ich diety. Przede wszystkim jedzono śledzie, przygotowywane na wiele sposobów: suszone, solone, wędzone, marynowane, a nawet konserwowane w serwatce.

Gulasz podstawą kuchni wikingów

Chociaż tak malowniczo prezentują się w inscenizacjach filmowych wojownicy stojący nad dymiącymi dołami, w których nad żywym ogniem piecze się mięso, dowody archeologiczne sugerują, że pieczenie i smażenie nie były ulubionymi metodami obróbki kulinarnej w tamtych czasach. W rzeczywistości wikingowie najczęściej gotowali swoje mięso. Głównym, wieczornym, posiłkiem mięsnym był gulasz z gotowanego mięsa, zwany skause. Gdy mięso i warzywa wyjmowano z garnka, dodawano nowe, a bulion zagęszczał się przez wiele dni gotowania.

Węglowodany w jadłospisie wikingów

Skause jedzono z chlebem wypiekanym z różnego rodzaju zbóż, kaszą, brukwią, a na przednówku nawet z korą drzewną – kora brzozowa może być suszona i mielona i jest w rzeczywistości dość pożywna. Wikingowie wypiekali zarówno przaśne podpłomyki, jak i chleb na zakwasie, a także używali kwaśnego mleka i maślanki do wzbogacania swojego pieczywa. Chleby skandynawskich łupieżców wypiekane były z owsa, jęczmienia, prosa i żyta. Pszenica rzadziej gościła na stołach wojowników. Przeznaczano ją na odświętne ciasta i wypieki. 

Warzywa i owoce w diecie wikingów

Warzywa i owoce w diecie wikingów pochodziły zarówno ze zbieractwa, jak i uprawy. Do gulaszu skause matki skandynawskich wojowników dodawały marchew, która w tamtych czasach była jeszcze biała i dzika, a nie pomarańczowa. Jedzono także dziki seler oraz czosnek wężowy, zwany inaczej porem piaskowym. Wikingowie z dużym sukcesem uprawiali kapustę, groch, a nawet endywię. Sadzili wokół swoich domostw jabłonki płonki. W lesie zbierali jagody, które od wiosny do jesieni jedli na surowo, a na zimę je suszyli. Ważnym składnikiem diety wikingów były także dziko rosnące orzechy. 

Przyprawy kuchni wikingów

Wikingowie używali soli morskiej, kamiennej oraz pozyskiwanej ze zwęglonych kości zwierzęcych.  W kuchni wojowniczych łupieżców obecne były przyprawy ziołowe: szczypior, czosnek niedźwiedzi, natka pietruszki. Do wielu dań dodawano dziki chrzan. Oprócz tego w potrawach wikingów pojawiały się takie przyprawy, jak kolendra, kminek, gorczyca

Problemy trawienne wikingów

Z wykopalisk archeologicznych, czyli między innymi szamb i kloak odkrytych w siedzibach wikingów wiemy, że większość wojowników i ich rodzin cierpiała na choroby pasożytnicze układu pokarmowego. Mówiąc dosadnie, mieli robaki. I te same wykopaliska dołów kloacznych ujawniły niestrawione nasiona trujących chwastów, które zanieczyszczały ziarno przeznaczone na chleb. Zatem wikingowie mogli cierpieć z powodu zatrucia na przykład sporyszem

Czy dieta wikingów zapewnia siłę i szczupłą sylwetkę?

Wiele faktów przemawia za tym, że dieta jaką stosowali wikingowie dawał im siłę i wytrwałość. Czy także szczupłą sylwetkę? Tutaj opinie są podzielone. Współczesna dietetyka dla zdrowia zaleca pełnoziarniste przetwory zbożowe, gotowane warzywa, nabiał, ryby i mięso. Wszystkie te różnorodne pokarmy sprzyjają szczupłości.  Jednak zachowane zabytki literatury nie pozostawiają wątpliwości, że starzy wojownicy, którzy nie uczestniczyli już w treningu bojowym i wyprawach, szybko stawali się otyli. Niezwykłą formę i wytrzymałość skandynawskich wojów zapewniał im przede wszystkim codzienny wysiłek podczas ćwiczeń walki wręcz i na krótkie miecze. Wielu badaczy podkreśla, że ówcześni mieszkańcy Skandynawii wiele trudu wkładali w zdobycie pokarmów lub ich wyhodowanie. Długie marsze przez las po runo leśne, polowanie na ptaki lub grubą zwierzynę, ale przede wszystkim łowienie ryb za pomocą sieci i związane z tym wiosłowanie oraz żegluga, to był znaczny wydatek energii. Według naukowców bilans energetyczny aktywnego fizycznie wikinga zawsze był ujemny. Wikingowie więcej ruszali się, niż jedli. 

Źródła naukowe:

  1. Elise Kjørstad, What did the Vikings really eat? Norwegian researchers are working to find out more about what the Vikings cooked in their cauldrons, Science Norway, 2020
  2. Anna Linderholm, Charlotte Hedenstierna Jonson, Olle Svensk, Kerstin Lidén, Diet and status in Birka: stable isotopes and grave goods compared, Antiquity, Volume 82 - Issue 316 - June 2008

Zobacz także GALERIĘ: Śledzie - 10 najpopularniejszych przepisów