Kminek zwyczajny: właściwości, zastosowanie i uprawa

2016-10-20 13:11

Kminek zwyczajny (Carum carvi L.) inaczej kminek pospolity, kmin polny czy karolek, to dwuletnia roślina z charakterystycznymi kwiatostanami w postaci baldachimów. Jako przyprawę wykorzystuje się owoce o wydłużonym, lekko wygiętym kształcie z podłużnymi bruzdami.

kminek-zwyczajny-sposoby-uprawy-i-jego-zastosowanie.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Kminek to popularna przyprawa, a także naturalny lek na zaburzenia układu pokarmowego

Spis treści

  1. Kminek zwyczajny - uprawa
  2. Zastosowanie i właściwości kminku zwyczajnego

Kminek zwyczajny - uprawa

Kminek zwyczajny sadzimy na glebach wilgotnych w miejscach dobrze nasłonecznionych. Plony zbieramy dopiero w drugim roku, dlatego warto uprawiać je jednocześnie z jednorocznymi roślinami, które nie eksploatują zbyt mocno gleby (np. groszek zielony).

Kminek zwyczajny wysiewamy wczesną wiosną (najlepiej w kwietniu) na głębokości do 15 cm, najlepiej w rzędy co 35-40 cm. Roślina kiełkuje po około 2 tygodniach. Aby kminek rósł lepiej, należy poprzerywać rośliny tak, aby odstępy między nimi wynosiły około 5 cm.

Kminek zwyczajny zbiera się w drugim sezonie na początku lata – w czerwcu, kiedy kwiatostany z owocami są brunatne. Ścięte pędy suszy się, następnie młóci, a potem ponownie suszy.

Zastosowanie i właściwości kminku zwyczajnego

Kminek zwyczajny od dawien dawna stosowany był w kuchni do wypieku chleba, jako przyprawa do barszczu i różnego mięsiwa oraz w celach zdrowotnych przy kłopotach trawiennych. Napar z kminku to do dziś popularny lek łagodzący zaburzenia układu pokarmowego (wzdęcia, kolka jelitowa, niestrawność, brak apetytu) oraz lek mlekopędny - w celu pobudzania laktacji.

>>> Lecznicza nalewka z kminku - przepis

W kuchni kminek zwyczajny stosowany jest jako przyprawa do mięsa, serów, chleba, sałatek i sosów. Przed zastosowaniem nasiona kminku najlepiej namoczyć. Zmielony kminek jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych, np. curry.

Napar z kminku: 1 łyżkę zmielonego kminku zalewamy szklanką gorącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut. Po odcedzeniu pijemy 3 razy dziennie po posiłkach.

QUIZ: Smakowite pary - do jakiej potrawy pasuje ta przyprawa?

Pytanie 1 z 13
Cynamon
Zdjęcie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE