Czy można jeść kiełkujące warzywa? Co z nimi zrobić?

2022-03-15 9:13

Z wiosną ożywa przyroda na zewnątrz oraz warzywa przechowywane w domu. Cebula i czosnek wypuszczają zielone liście. Ziemniaki, ukryte przed słońcem w szafce, mimo wszystko wypuszczają kiełki. Czy można jeść kiełkujące warzywa? Czy nadal są zdrowe i bezpieczne? Co z nimi zrobić?

Czy można jeść kiełkujące warzywa? Co z nimi zrobić?
Autor: Shutterstock.com Czy można jeść kiełkujące warzywa? Co z nimi zrobić?
Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw

Czy kiełkujące ziemniaki są jadalne?

Ziemniaki kupione w sklepie należy przechowywać w przewiewnym woreczku z dala od źródeł światła w temperaturze powyżej 8°C. Czyli nie w lodówce. Niestety wiosną nawet tak przechowywane ziemniaki zaczynają kiełkować. W miejscach gdzie powstają tak zwane "oczka" wyrastają kiełki. Z kiełków bardzo szybko wyrastają długie pędy.

Zarówno kiełki, jak i pędy bulwy ziemniaka zawierają solaninę, toksyczny glikoalkaloid. Spożycie solaniny zawartej w kiełkujących ziemniakach może wywołać silne zatrucie pokarmowe. Dlatego należy oberwać kiełki oraz pędy, usunąć "oczka", wycinając je na głębokość około 0,5 cm z miąższu ziemniaka. Ziemniaki zaś obrać. Tak przygotowane do gotowania ziemniaki są bezpieczne dla zdrowia. UWAGA! Absolutnie nie należy spożywać zielonych bulw ziemniaka. W zielonych partiach bulwy znajduje się najwięcej niebezpiecznych glikoalkaloidów. Objawy zatrucia występują od 4-14 godzin od spożycia. Najczęściej są to bóle głowy i zaburzenia układu pokarmowego, nudności, wymioty, biegunki. U dzieci oraz osób osłabionych może dojść nawet do niewydolności krążenia. 

Co robić z zieleniejącymi bulwami ziemniaka? Kartofle, które zielenieją można wykorzystać na dwa sposoby. Albo wyrzucić je do bio odpadów, gdzie staną się kompostem dla innych roślin. Albo posadzić w doniczce. Już po kilku tygodniach odwdzięcza się pięknymi liśćmi. Latem zakwitną pękami białych, różowych lub fioletowych kwiatów. A jak dobrze pójdzie jesienią zbierzecie kilka dorodnych bulw z własnej uprawy. 

Co zrobić z kiełkującymi cebulą i czosnkiem?

Cebula i czosnek wypuszczające zielone pędy nadal są jadalne. Mięsiste łuski cebuli będą co prawda mniej bogate w związki odżywcze. Cały wysiłek rośliny skierowany jest na wypuszczenie zielonych liści z pączka ukrytego wewnątrz cebuli. Zieleniejącą cebulę można wstawić do słoika z wodą lub posadzić w doniczce i korzystać ze świeżego szczypioru, jaki nam wiosną oferuje cebula. Szczypior jest bogaty w chlorofile, silne antyoksydanty, które wiosną wspierają nasz organizm złakniony witamin. Nigdy nie wyrzucajcie kiełkującej cebuli, wykorzystajcie potencjał zdrowia zawarty w zielonych pędach. 

Tak samo można postąpić z czosnkiem. Czosnkowy szczypior jest zdrowym i smacznym dodatkiem do twarożku, past śniadaniowych i potraw. 

Co zrobić z przemarzniętych ziemniaków. Dania z ziemniaków na słodko!