Czosnek - dlaczego warto go jeść?
Charakterystyczny zapach i ostry smak czosnku powoduje, że jedni go kochają, inni nienawidzą. Nie zmienia to jednak faktu, że od kilu tysięcy lat jest on stałym gościem zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Sprawdź, jakie są zdrowotne właściwości czosnku.
Spis treści
- Czosnek na przeziębienie
- Czosnek na krążenie
- Czosnek po antybiotyku
- Czosnek do ochrony przed grzybami i robakami
- Czosnek w kuchni
- Zobacz nasze propozycje przepisów na dania mięsne - na pewno będziesz do nich potrzebować czosnku!
Czosnek na przeziębienie
Wszyscy bardzo dobrze znamy charakterystyczny, dla niektórych niezbyt przyjemny, zapach czosnku. Jest on spowodowany zawartością ponad 100 związków siarki obecnych w każdym ząbku. Po przekrojeniu, zmiażdżeniu lub wyciśnięciu, czosnek wydziela allicynę, czyli substancję o silnym zapachu, która ma działanie przeciwbakteryjne i niszczy wiele wirusów powodujących przeziębienie. Ponadto czosnek zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz minerały: magnez, potas, żelazo i fosfor. Może więc być z powodzeniem stosowany w leczeniu bólu gardła, kataru i infekcji górnych dróg oddechowych.
>>>UPRAWA CZOSNKU. Jak uprawiać czosnek w ogrodzie. Kiedy sadzić i zbierać czosnek
Czosnek na krążenie
Czosnek jest środkiem rozrzedzającym i redukującym ciśnienie krwi - otwiera naczynia krwionośne, dlatego może być stosowany przez osoby mające problemy z krążeniem. Obniża poziom cholesterolu i „rozpuszcza” białka przyspieszające powstawanie miażdżycy
Czosnek po antybiotyku
Stosowanie czosnku jest zalecane po kuracji antybiotykowej. Odbudowuje on florę bakteryjną w jelitach – polecany jest szczególnie dzieciom.
Czosnek do ochrony przed grzybami i robakami
Czosnek jest świetny w walce z grzybami i robakami obecnymi w organizmie. Pomaga również w leczeniu pleśniawek i zapaleniu drożdżakowym.
Czosnek w kuchni
Dodawany jako przyprawa nadaje potrawie wyraźny smak i zapach. Świetnie sprawdza się również jako konserwant żywności.