Tabasco - jak powstaje oryginalny sos tabasco i jak zrobić domowy sos typu tabasco?

2019-04-05 14:11

Oryginalny przepis na sos tabasco powstał w 1868 w Luizjanie. Od tamtej pory niewiele się zmieniło w produkcji jednego z najbardziej znanych sosów na świecie, a firma wciąż opiera się na oryginalnym przepisie, wymyślonym przez Edmunda McIlhenny. Czy sos w typie tabasco można przygotować samodzielnie w domu?

Tabasco
Autor: Shutterstock Sos typu  tabasco można przygotować w domu.

Spis treści

  1. Tabasco - skąd się wzięło?
  2. Tabasco - skład
  3. Tabasco - cena i rodzaje
  4. Tabasco - przepisy z dodatkiem sosu
  5. Domowy sos typu tabasco - przepis

To warto wiedzieć:

  1. 1. Kto wymyślił Tabasco
  2. 2. Skład sosu Tabasco
  3. 3. Tabasco - cena i rodzje
  4. 4. Przepisy z dodatkiem Tabasco
  5. 5. Domowy sos typu tabasco

Tabasco - skąd się wzięło?

Jak czytamy na stronie internetowej marki Tabasco dieta Południa w czasie rekonstrukcji (okres odbudowy po zakończeniu wojny secesyjnej, lata 1865-77) była mdła i monotonna, zwłaszcza według standardów Luizjany. Edmund McIlhenny był miłośnikiem dobrego jedzenia, postanowił więc stworzyć sos pieprzowy, aby nadać jej smak i nieco różnorodności i wyrazistości. Przy okazji był też zapalonym ogrodnikiem, kiedy więc dostał pochodzące z Meksyku nasiona papryczki Capsicum frutescenszasiał je, a następnie pielęgnował, by wkrótce móc cieszyć się pikantnym smakiem owoców. Szybko opracował także formułę sosu i zapakował go w niewielkie szklane buteleczki z aplikatorem. Niedługo potem zaczął go sprzedawać. Dziś sos Tabasco jest znany i używany na całym świecie, a marka Tabasco jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brandów.

Tabasco - skład

Skład sosu tabasco jest niezmienny od lat. W niewielkich szklanych butelkach zamknięte są tylko trzy składniki - przecier z ostrych papryczek, sól i ocet. Na ich bazie wytwarza się tradycyjny sos, który ma w sobie eksplozję smaku i wyrazistości, dzięki dojrzewaniu w dębowych beczkach. Wystarczy dosłownie jednak jego kropla, aby nadać daniom wyjątkowego charakteru i odrobiny pikanterii. Dziś - prawie 150 lat później - podstawowy przepis na sos tabasco, zarówno  proces, w którym jest wytwarzany, jak i składniki pozostają praktycznie niezmienione. Jedynie czas dojrzewania zacieru jest dłuższy - leżakuje on nawet do trzech lat w beczkach z białego dębu.

Tabasco - cena i rodzaje

Oryginalny sos tabasco kosztuje około dwudziestu kilku złotych za buteleczkę 150 ml. Nie jest to mało, ale warto pamiętać, że jest on tak mocny, że do potrawy wystarczy kilka kropel, więc używany z umiarem wystarcza na kilka miesięcy. W tej chwili producent oferuje 8 różnych sosów, różniących się rodzajem zastosowanej papryki, smakiem i stopniem ostrości:

Tabasco Pepper Sauce - oryginalny ostry sos z czerwonych papryczek chilli, który powstał w 1868 r.

Tabasco Green Pepper Sauce - sos z zielonych papryczek jalapeno, łagodny, powstał w 1993 r.

Tabasco Garlic Pepper Sauce - średnio ostry sos z trzech gatunków papryki, aromatyzowany czosnkiem, powstał w 1996 r.

Tabasco Habanero Sauce - najostrzejszy sos w ofercie, lekko owocowy w smaku, w jamajskim stylu, wprowadzony do oferty w 1996 r.

Tabasco Chipotle Pepper Sauce - sos z papryczek odmiany chipotle, o mocno dymnym aromacie, znakomity do dań BBQ, 2001 r.

Tabasco Sweet and Spacy Sauce - delikatny słodko-ostry dip, stworzony w 2006 r.

Tabasco Buffalo Style Hot Sauce - delikatnie pikantny, aromatyczny sos, znakomity do skrzydełek, 2011 r.

Tabasco Sriracha Sauce - bardzo ostry, czosnkowy sos, bez konserwantów, wprowadzony w 2014 r.

Tabasco - przepisy z dodatkiem sosu

Kurczak po meksykańsku cajun z kaszą jaglaną

Medaliony drobiowe z ziemniakami podpiekanymi i sałatką

Grillowane krewetki w sosie z białego wina

Warkocz mięsny z grilla - genialny pomysł na dekoracyjne mięso

Domowy sos typu tabasco - przepis

Sos tabasco jest jedynym w swoim rodzaju, opatentowanym produktem, przygotowywanym wg receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Można więc jedynie pokusić się o przygotowanie w domu ostrego sosu w jego typie. Potrzebujemy do tego ostrych papryczek (ok. 100 g), najlepiej wybrać swoje ulubione, o odpowiadającym nam stopniu ostrości.

Papryczki kroimy w drobne kawałki i w słoiku zasypujemy płaską łyżką soli. Słoik zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce lub do lodówki na kilka dni (2-5). Następnie blendujemy je na gładką masę, przyprawiamy trzema łyżeczkami papryki w proszku i dolewamy 100 ml octu winnego lub jabłkowego. Na małym ogniu doprowadzamy sos do wrzenia. Gorący sos przecieramy przez drobne sitko, przelewamy do słoiczków i zakręcamy.

Jak już wspomnieliśmy, do sosu można wybrać paprykę według upodobań. Smak najbardziej zbliżony do oryginału uzyskamy używając czerwonego chilli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać łagodniejszą lub ostrzejszą odmianę papryczek, lub dodać do sosu nieco czosnku.