Powidła śliwkowe bez cukru. Prosty przepis na domowe powidła ze śliwek bez białego cukru
Czy można zrobić pyszne powidła śliwkowe bez cukru? Według tego sprawdzonego przepisu przygotujecie domowe powidła śliwkowe, które zachwycą nie tylko smakiem. Przepis jest nieskomplikowany, a efekt smakowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Zobaczcie, jak zrobić powidła śliwkowe bez cukru.
Spis treści
- Z jakich śliwek zrobić powidła bez cukru?
- Powidła śliwkowe bez cukru – składniki
- Jak zrobić dobre powidła ze śliwek bez cukru?
- Jak przechowywać powidła śliwkowe bez cukru?
- Do czego używać powidła śliwkowe bez cukru?
- Powidła śliwkowe bez cukru – przepis krok po kroku
Z jakich śliwek zrobić powidła bez cukru?
Do zrobienia najlepszych powideł śliwkowych bez cukru wybierzcie śliwki węgierki. Wyróżniają się na tle innych gatunków pod względem smaku. Jest głęboki i wyrazisty. Śliwki węgierki mają ciemnofioletowy kolor i są niezwykle bogate w naturalną fruktozę, witaminy i składniki odżywcze. Do powideł wykorzystuje się całe owoce razem ze skórką, pod którą kryje się spora dawka błonnika. Śliwki węgierki pozytywnie wpływają na układ trawienny i sercowo-naczyniowy, a także poprawiają samopoczucie.
Powidła śliwkowe bez cukru – składniki
Do przyrządzenia domowych przetworów ze śliwek wykorzystuje się niedrogie i łatwo dostępne składniki. Właśnie teraz sezon na śliwki węgierki jest w pełni, dlatego warto z niego korzystać i zamknąć ich smak w słoiczkach. Na liście składniki znajdują się takie produkty jak:
- śliwki węgierki – główny składnik powideł
- suszone daktyle – dodają słodyczy i ciekawego posmaku
- kakao – nadaje kolor
- goździki i wanilia – nadają przyjemnego słodkiego i korzennego smaku i aromatu
Jak zrobić dobre powidła ze śliwek bez cukru?
Przepis na powidła śliwkowe, które nie zawierają białego cukru, nie jest trudny. Warto jednak mieć więcej czasu na ich przygotowanie. Pierwszym krokiem jest namoczenie w wodzie daktyli. Dobrze zrobić to wieczorem i odstawić daktyle na całą noc. Dzięki temu staną się miękkie i łatwiejsza będzie ich dalsza obróbka. Kolejnym etapem przepisu na powidła śliwkowe bez cukru jest przygotowanie owoców. Śliwki należy dokładnie umyć, przekroić na pół i usunąć pestki. Przekłada się je do garnka i gotuje godzinę. Owoce trzeba cały czas mieszać. Następnie miksuje się daktyle i dodaje do nich goździki oraz ekstrakt waniliowy. Pastę dodaje się do śliwek i gotuje pół godziny. Na koniec wsypuje się kakao, miesza i trzyma na ogniu jeszcze 10 minut. Gorące powidła przekłada się do słoików. Powinny być wyparzone i czyste. Słoiki z powidłami śliwkowymi bez cukru zakręca się i odwraca do góry dnem. W ten sposób powinny stygnąć.
Jak przechowywać powidła śliwkowe bez cukru?
Kiedy słoiki z powidłami ostygną, należy schować je do szafki lub spiżarni. Miejsce przechowywania powinno być ciemne i raczej chłodne. Warto pamiętać, że po otwarciu słoika z domowymi powidłami śliwkowymi, dobrze jest trzymać je w lodówce.
Do czego używać powidła śliwkowe bez cukru?
Pyszne domowe powidła ze śliwek, w których składzie nie ma cukru, można używać tak samo jak tych tradycyjnych. Świetnie smakują z naleśnikami i plackami na słodko. Można wykorzystać je do zrobienia aromatycznego sosu śliwkowego do mięsa. Powidła śliwkowe dodaje się również do ciast, przekładanych ciasteczek i innych słodkich wypieków. Zawsze i każdemu będzie smakować kromka chleba lub bułeczka z pysznymi domowymi powidłami śliwkowymi bez cukru.
Powidła śliwkowe bez cukru – przepis krok po kroku
Składniki
- 3 kg śliwek węgierek
- 100 g suszonych daktyli
- 4 łyżeczki kakao
- 1 łyżeczka mielonych goździków
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotowanie
1. Daktyle zalać wodą i odstawić na noc. Następnego dnia odcedzić i wymieszać z goździkami i ekstraktem waniliowym. Zmiksować na gładko.
2. Umyte i pozbawione pestek śliwki włożyć do garnka i gotować na małym ogniu 1 godzinę. Cały czas mieszać.
3. Do śliwek dodać zmiksowane daktyle, wymieszać i gotować 30 minut.
4. Wsypać kakao i wymieszać. Gotować około 10 minut, mieszając.
5. Powidła przełożyć do czystych i wyparzonych słoików. Mocno zakręcić słoiki, odwrócić je do góry dnem i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Powidła można zapasteryzować.
6. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Zobacz galerię i poznaj inne przepisy na przetwory ze śliwek.