Poznaj najbardziej kaloryczne owoce świata!

2016-09-20 14:20

Cukier i tłuszcz - które owoce zawierają najwięcej kalorycznych składników? Które nie pomogą zrzucić kilku kilogramów? Które dodadzą sił po wyczerpującym marszu? Sprawdź, jakie są najbardziej kaloryczne owoce na świecie.

ktore_owoce_egzotyczne_maja_najwiecej.jpg
Autor: pixabay.com Wegetarianie, którzy chcieliby zyskać parę centymetrów w talii, nie muszą martwić się wizją zjadania dziesiątków kilogramów arbuzów czy koszy jabłek!

Spis treści

  1. Kokos
  2. Rodzynki
  3. Daktyle
  4. Inne bakalie
  5. Awokado
  6. Co jeszcze ?

Wegetarianie, którzy chcieliby zyskać parę centymetrów w talii, nie muszą martwić się wizją zjadania dziesiątków kilogramów arbuzów czy koszy jabłek! Mamy dla nich dobrą wiadomość - owoce też tuczą! Oczywiście, nie wszystkie, dlatego konieczna jest starannie zbilansowana dieta. Poniżej - ranking najbardziej kalorycznych owoców.

Kokos

Numer 1 na naszej liście! 385 kalorii w 100 gramach pysznego, aromatycznego miąższu i mały bonus w postaci słodkiego i tłustawego mleczka, wypełniającego wnętrze orzecha. Tak wyśrubowany wynik orzech kokosowy zawdzięcza składowi: 70 % tłuszczu, ok. 15 % cukru i kilka procent białka; do tego cenne dla zdrowia dodatki, witaminy grupy B, mikro- i makroelementy. Warto!

Rodzynki

Zasłużone drugie miejsce; wprawdzie świeże winogrona nie zajęły zbyt wysokiego miejsca w rankingu, ale po odparowaniu wody wartość owoców się zmienia. Rodzynki nie wyglądają najlepiej - zwłaszcza małe, ciemnobrązowe koryntki - ale świetnie smakują i dodają energii. Na wędrówkę po górach będą niezastąpionym suchym prowiantem, dodającym energii po wysiłku. 324 kalorie na 100 gram produktu

Daktyle

Słodkie owoce palmy daktylowej są jak naturalne cukierki - ale ze zdrowotnym wkładem. Można żyć długo na diecie złożonej głownie z daktyli (choć zęby takiej kuracji prawdopodobnie nie zniosą i wypiszą się z eksperymentu), nazywane są niekiedy  "pustynnym chlebem". Oprócz węglowodanów zawierają potas (najwięcej wśród uprawianych owoców!), chrom (znów rekord!) żelazo, fosfor, magnez, różne witaminy, błonnik...305 kalorii na 100 gram

Inne bakalie

Ogólnie suszone owoce wypadają w rankingu nieźle; dzięki koncentracji cukru dobry wynik osiągnęły: suszone śliwki kalifornijskie (290 kalorii/ 100 gram) i suszone figi (275); trochę z tyłu zostały suszone wiśnie, miechunka pomidorowa i tym podobne wynalazki.

Awokado

Dla tych, co na słodycze patrzą z warg grymasem oczywiście też coś się znajdzie; pyszne, zielone awokado z rozpływającym się, maślanym miąższem ma 168 kalorii (100 gram), ale da się go przecież zjeść więcej, niż rodzynek. Może też uda się połączyć awokado z oliwkami (149 kalorii/ 100 gram)?

Co jeszcze ?

Na uwagę zasługują także: banany, wszelkie owoce w syropie - tu jednak trudno liczyć na witaminy, a kalorie pochodzą głównie z ulepku; surowe figi, winogrona i granaty. Najgorzej wypadają natomiast pigwa, pomelo i arbuz.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE