Kiełki - rodzaje kiełków, zastosowanie i uprawa w domu
Kiełki są bogatym źródłem witamin. Nadają potrawom wyrazistości i ciekawszego smaku, a także są wyjątkowo dekoracyjne. Można uprawiać je w domu przez cały rok. Sprawdź, jakie mają właściwości i zastosowanie.
Spis treści
- Jakie są najpopularniejsze kiełki, które można uprawiać w domu?
- Jak uprawiać kiełki w domu?
- Uprawa kiełków w pojemniku
- Uprawa kiełków w kiełkownicy
Jakie są najpopularniejsze kiełki, które można uprawiać w domu?
Kiełki rzodkiewki - są bogate w witaminę C. Mają ostry, wyrazisty smak. Można je łączyć z białym serem i dekorować nimi kanapki.
Kiełki słonecznika - to źródło potasu, żelaza i magnezu. Mają lekko orzechowy smak. Nadają się na przekąskę lub jako dodatek do różnego rodzaju sałatek.
Kiełki rzeżuchy - wpływają korzystnie na przemianę materii. Rzeżucha ma charakterystyczny, ostry smak. Można ją łączyć z serami, dodawać do zup czy sałatek.
Kiełki lucerny - nazywane są kiełkami życia - mają najwięcej wartości odżywczych spośród wszystkich kiełków. Te delikatne w smaku młode roślinki są idealne na kanapki i jako dodatek do surówek.
Fasola mung - bogate źródło białka. Chrupiące i lekko kwaśne w smaku.
Kiełki ciecierzycy - bogate w białko o lekko orzechowym posmaku. Polecane do przygotowania pasty.
Jak uprawiać kiełki w domu?
Różne gatunki gotowych kiełków bez problemu można kupić w sklepach. Ich pochodzenie i warunki uprawy nie są jednak do końca nam znane, dlatego radzimy uprawiać je samodzielnie w domu. Nie jest to trudne i pracochłonne. Kiełki można zasiać w plastikowym pojemniku lub też w specjalnej kiełkownicy.
Uprawa kiełków w pojemniku
Dno pojemnika wykładamy gazą lub watą. Wysypujemy na nią nasionka. Spryskujemy je wodą lub delikatnie podlewamy raz, dwa razy dziennie.
Uprawa kiełków w kiełkownicy
(Do kupienia w sklepach) - kiełkownica to kilkupiętrowy pojemnik. Na jej tackach rozkładamy opłukane ziarenka i codziennie, raz lub dwa razy, w zależności od zapotrzebowania, podlewamy.