Kardamon. Jakie ma właściwości? Jaką ma wartość kulinarną?
Kardamon (Elettaria cardamonum) pochodzi z Indii. Walory kardamonu doceniano już w Starożytności. Kardamon był składnikiem kadzideł palonych podczas rytuałów dziękczynnych. Egipcjanie produkowali pachnidła z kardamonu. Rzymianki i Greczynki zakochane w zapachu kardamonu wpinały jego nasiona we włosy i w ubrania. Arabowie uważali go za silny afrodyzjak i dodawali do kawy. Obecnie połowa zbiorów kardamonu pochodzi z Gwatemali. Ma egzotyczny, lekko palący, świeży zapach. Jego smak jest korzenny z wyczuwalną nutą kamfory i eukaliptusa. Jakie właściwości ma kardamon? Jak można go wykorzystać? Odpowiadamy i wyjaśniamy wszystkie tajemnice kardamonu.
Spis treści
- Historia kardamonu
- Cały czy mielony? – co warto wiedzieć kiedy kupujemy kardamon
- Kardamon w medycynie
- Kardamon w kuchni
Historia kardamonu
Walory kardamonu doceniano już w Starożytności. Kardamon był składnikiem kadzideł palonych podczas rytuałów dziękczynnych. Egipcjanie produkowali pachnidła z kardamonu. Rzymianki i Greczynki zakochane w zapachu kardamonu wpinały jego nasiona we włosy i w ubrania. Arabowie uważali go za silny afrodyzjak i dodawali do kawy, aby wzmóc jej działanie pobudzające. Obecnie połowa zbiorów kardamonu pochodzi z Gwatemali. Ma egzotyczny, lekko palący, świeży zapach. Jego smak jest korzenny z wyczuwalną nutą kamfory i eukaliptusa.
Cały czy mielony? – co warto wiedzieć kiedy kupujemy kardamon
Zawsze kupujemy cały kardamon i samodzielnie go mielimy, na przykład w młynku do kawy. Możemy zmielić całe strączki z nasionami lub same nasiona, a puste strączki możemy wykorzystać do gotowania. Jeśli dodajemy cały kardamon do potrawy, pamiętajmy, żeby otworzyć strączek. Wystarczy zgnieść strączek płazem noża. Dzięki temu nasiona uwolnią swój smak. Zmielony kardamon bardzo szybko traci swój aromat. Dobrej jakości kardamon ma intensywnie zielony kolor i odświeżający zapach. Strączki powinny być pękate, wypełnione ziarnami, bez pęknięć. Drobne, żółto-brązowe strączki lub szary, mało aromatyczny proszek to zdecydowanie kardamon kiepskiej jakości.
Kardamon w medycynie
Wykorzystywany jest jedynie w problemach trawiennych, będąc jednym ze składników w preparatach na niestrawność oraz wzdęcia. Wyraźnie pobudza też apetyt i przyspiesza metabolizm.
Hindusi uważali, że kardamon skutecznie pomaga walczyć z nadwagą. I nie mylili się. Regularnie dodawany do większości spożywanych potraw skutecznie przyspiesza przemianę materii i niweluje wagę ciała.
Arabowie natomiast przypisują mu miano niezwykle skutecznego afrodyzjaku. Można zatem wykorzystywać kardamonowy olejek, mieszając go z olejkiem do masażu. Taki aromatyczny masaż nie tylko rozbudza zmysły, ale przyniesie też ulgę w czasie przeziębienia, wyczerpania i osłabienia.
Kardamon w kuchni
Kardamon jest przyprawą wywodzącą się z kuchni indyjskiej, tak więc doskonale pasuje do potraw charakterystycznych dla tej kuchni, np. do curry. Dzięki nucie cytrynowo-pieprzowej, kardamon sprawia, że dania nabierają egzotycznego klimatu, o pięknym kolorze i zapachu.
Herbata na mleku z kardamonem - przepis z Indii
Jest on przyprawą dodawaną do ciast, czekolady, przetworów owocowych oraz marynat. Wykorzystywany również do produkcji kosmetyków oraz w przemyśle tytoniowym. Skandynawowie używają kardamonu do duńskich pasztecików. Hindusi przyprawiają nim kawę, curry, ciastka. Nadają świeży zapach patatom, dyni, marchwi, szarlotkom z jabłek, sosom owocowym, daniom mięsnym z jagnięciny, wieprzowiny oraz drobiu.
Mus z jabłek przyprawiony kardamonem
Nasiona kardamonu mają również zastosowanie w wyrobach piekarniczych, zapachach do lodów, pieczywa oraz gum do żucia.
Indyjskie lody kulfi z kardamonem
Kardamon wchodzi w skład dobrze nam znanej przyprawy piernikowej.