Jakie grzyby nadają się do suszenia?

2016-08-17 11:51

Gdy grzybów jest dużo, warto część zbiorów ususzyć na zapas. Grzyby suszone to świetny dodatek do potraw, takich jak zupa, sosy, pasztet i bigos. Jak dobrze ususzyć grzyby i co można z nimi zrobić?

jakie-grzyby-nadaja-sie-do-suszenia.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Suszone grzyby to idealny dodatek do potraw

Spis treści

  1. Jakie grzyby można suszyć?
  2. Jak poznać, czy grzyby są podsuszone?

Jakie grzyby można suszyć?

Do suszenia najlepsze są borowiki, podgrzybki i koźlarze. Powinny być ścisłe, bez jakichkolwiek oznak psucia i uszkodzeń. Mniejsze grzyby suszy się w całości, większe - pokrojone wzdłuż trzonu (trzon razem z kapeluszem).

Oczyszczone grzyby układa się na specjalnych siatkach albo nawleka na grube nitki bądź druty. Grzyby można suszyć w przewiewnym miejscu na słońcu albo w specjalnych elektrycznych suszarkach.

Nie wolno jednak poddawać ich od razu działaniu zbyt wysokiej temperatury (powyżej 50 stopni), ponieważ na powierzchni powstanie wysuszona warstwa, która utrudni parowanie wody ze środka i grzyby - zanim się ususzą - popsują się.

Najlepsza temperatura to 30-45 stopni i dopiero gdy grzyby podeschną, można ją zwiększyć.

W piekarniku grzybów nie powinno się suszyć dłużej niż 24 godziny. Drzwiczki piekarnika muszą być stale otwarte, aby był dopływ powietrza.

Jak poznać, czy grzyby są podsuszone?

Suche grzyby będą się kruszyć w palcach. Jeśli zmienią wygląd i zapach, trzeba je ponownie podsuszyć. Zanim użyjemy suszonych grzybów, należy namoczyć je w zimnej wodzie, aż napęcznieją. Uzyskany wywar można wykorzystać do zup i sosów. Susz możemy także zmielić i zrobić aromatyczną przyprawę.