Jak trzeć chrzan. Porady krok po kroku
Nie ma to jak domowy chrzan! Choć sklepy kuszą szerokim wyborem gotowych produktów, własnoręcznie zrobiony chrzan to duma każdej gospodyni. To nieodzowny dodatek do wielkanocnych wędlin czy pasztetów. Chcesz wiedzieć, jak go przygotować bez wysiłku i łez? Mamy dla Ciebie kilka sprytnych trików na domowy chrzan. Sprawdź, jak trzeć chrzan!
Spis treści
- Jak trzeć chrzan?
- Jak przyprawić domowy chrzan?
- Sprawdź nasze przepisy na wyśmienite sosy z chrzanem:
- Czym doprawić chrzan przed podaniem na stół?
Chrzan domowy ma wiele zalet. Utarty na świeżo, w przeciwieństwie do gotowego ze sklepu, ma mocniejszy aromat. Masz także pewność, że nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników, a poza tym możesz go doprawić według gustu własnego i domowników. Kupując korzenie chrzanu zwracaj uwagę na to, by były jędrne i twarde. Z 1 kilograma produktu otrzymasz 3-4 małe słoiczki tartego chrzanu.
Jak trzeć chrzan?
Korzenie chrzanu trzeba dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą, a następnie bardzo cienko obrać, usuwając dokładnie wszelkie „oczka” i plamki, po czym jeszcze raz opłukać i osuszyć. Przed Tobą najtrudniejsza część zadania, czyli tarcie chrzanu.
Co zrobić, by podczas tarcia chrzan tak bardzo nie szczypał w oczy? Doświadczone gospodynie radzą, by obrane korzenie chrzanu włożyć na godzinę do miski z zimną wodą lub schować do zamrażalnika. Ale możesz też zabrać się do tarcia od razu. Uwaga: przed przystąpieniem do pracy otwórz szeroko kuchenne okno!
Warto też pamiętać, że chrzan pod wpływem tlenu szybko ciemnieje. Aby temu zapobiec, warto na dno miski, do której będziesz ucierać chrzan, wlać kilka łyżek soku z cytryny lub octu jabłkowego i od razu mieszać z nim chrzanową masę.
Chrzan ucieraj na tarce o najmniejszych oczkach – im drobniej starty, tym więcej uwolni aromatu. Chrzan będzie łagodniejszy, jeśli po utarciu przełożysz masę chrzanową na sito i przelejesz wrzątkiem. Po odcedzeniu możesz już przyprawiać chrzan.
Jak przyprawić domowy chrzan?
Chrzan przyprawiaj solą, odrobiną cukru i – zależnie od gustu – octem lub sokiem z cytryny. Na ½ kg chrzanu potrzeba ok. 2-3 łyżki octu lub soku. Możesz dodać ocet spirytusowy, ale łagodniejszy i smaczniejszy będzie ocet winny lub jabłkowy. Jeśli utarty chrzan nie był przelany wrzątkiem, dodaj kilka łyżek gorącej wody, aby nieco rozrzedzić masę.
Tak przygotowany domowy chrzan należy włożyć do wyparzonych słoiczków i szczelnie zamknąć. Przechowywany w lodówce może stać nawet do 4 tygodni.
Sprawdź nasze przepisy na wyśmienite sosy z chrzanem:
Ćwikła domowa z chrzanem: łatwy przepis
Chrzan z owocami żurawiny: pyszny sos do mięs i jaj
Chrzan z pomarańczą do pieczonego drobiu i cielęciny
Wielkanocny chrzan z jajkami - przepis wg Ewy Wachowicz
Czym doprawić chrzan przed podaniem na stół?
Podstawową wersję chrzanu możesz przed podaniem na stół urozmaicić dodatkami, które złagodzą jego smak i sprawią, że będzie bardziej kremowy i aksamitny. Klasyczna wersja to chrzan z dodatkiem gęstej, kwaśnej śmietany lub/i majonezu. Zamiast śmietany możesz dodać łyżkę jogurtu greckiego. Owocową nutę nada chrzanowi drobno starte jabłko, a ciekawy kolor – łyżka startych, ugotowanych buraczków.