Jak wykorzystać czerstwy chleb?

2023-05-23 12:07

Statystyczny Kowalski zjada w ciągu roku prawie 36 kg pieczywa. Chleb jest ważnym elementem naszego jadłospisu. Co jednak zrobić, kiedy chleb i bułki stracą świeżość? Czy czerstwe pieczywo musi wylądować w koszu na śmieci? Nie, ponieważ istnieje mnóstwo sprawdzonych przepisów na wykorzystanie chleba i bułek niepierwszej świeżości.

jak-wykorzystac-czerstwy-chleb.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Kanapki Croque Madame i Croque Monsieur to sposób na wykorzystanie czerstwego pieczywa.

Spis treści

  1. Jak kupować pieczywo, aby zachowało świeżość?
  2. Jak odświeżyć czerstwy chleb?
  3. Czy czerstwy chleb można zamrozić?
  4. Jak wykorzystać czerstwy chleb?

Jak kupować pieczywo, aby zachowało świeżość?

Kupując pieczywo, należy zwracać uwagę na kolor wypieków. Ciemniejsza barwa sprawia, że chleb czy bułki są nie tylko smaczniejsze, ale i dłużej zachowają świeżość. Wilgotne chleby wysychają wolniej. Dobrze jest wybierać pieczywo z mąki żytniej na zakwasie, który sprawia, że wypieki są świeże przez dłuższy czas. W chlebie powinny znajdować się tylko naturalne składniki. Chemiczne dodatki powodują szybsze wysychanie i rozwój pleśni. Najkrócej świeże jest pszenne pieczywo z supermarketu, które wypieka się z ciasta głęboko mrożonego.

Jak odświeżyć czerstwy chleb?

Pokrojony na kromki chleb można opiec w tosterze, na suchej i mocno rozgrzanej patelni lub w piekarniku.

Czy czerstwy chleb można zamrozić?

Kilkudniowy chleb nie nadaje się do mrożenia. Najlepiej jest mrozić świeże pieczywo w całości lub pokrojone na kromki. Po wyjęciu z zamrażarki bochenek warto włożyć na kilka minut do rozgrzanego piekarnika.

Jak wykorzystać czerstwy chleb?

Najprostszym pomysłem na użycie chleba, który czasy świeżości ma już za sobą, jest zrobienie z niego bułki tartej lub mąki. Bardzo drobno zmielona mąka chlebowa sprawdzi się w wypieku domowych słodkości. Część zwykłej mąki można zastąpić właśnie tą otrzymaną z czerstwego chleba. Okruszki to dobry paten na dodatek do ciast z owocami. Dzięki nim sok z owoców zostanie wchłonięty. Dobrym przykładem jest tu szarlotka.

Kilkudniowy chleb to super składnik potraw na słodko. Kromki idealnie nadadzą się do przyrządzenia tostów francuskich lub puddingu chlebowego. W tym daniu sprawdzą się maślane bułeczki, chałka czy miękkie chleby.

Kromki chleba można posmarować masłem lub skropić oliwą z oliwek. Wzbogacą je też posiekane pomidory z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i bazylią. Tak przygotowane wrzuca się na patelnię lub do piekarnika. Z czerstwego pieczywa można też zrobić grzanki do sałatek i zup lub przyrządzić bruschettę.

Ze zwykłego białego chleba przyrządza się fałszywe sznycle. Panierowane w jajku z ziołami, czosnkiem i suszonymi pomidorami lub oliwkami obtacza się w bułce tartej i smaży z obu stron na maśle.

Czerstwy chleb można też wykorzystać do ugotowania sycącej zupy. Najlepszym przykładem jest tu pochodząca z kuchni śląskiej zupa wodzionka.

Jak zrobić domowy chleb - przepis z Focaccia Ristorante