Jak długo gotować bób? Gotowanie bobu bez tajemnic

2023-06-23 12:51

Bób - pyszne i zdrowe warzywo, które wystarczy wrzucić do gorącej wody i poczekać aż się ugotuje. Sprawdź, jak długo należy gotować bób.

Jak długo gotować bób? Gotowanie bobu krok po kroku!
Autor: Shutterstock Gotowanie bobu jest bardzo proste.

Spis treści

  1. Bób można podawać na wiele sposobów
  2. Bób wolno jeść na surowo
  3. Jak gotować bób?
  4. Jak uniknąć wzdęć po bobie?
  5. Sprawdź przepisy na pyszne dania z bobem!
Bób - Jak kupować, ugotować, co przyrządzić z bobu?

Bób można podawać na wiele sposobów

Fanom strączkowego giganta nie trzeba bobu przedstawiać. Kto nie próbował, musi uwierzyć, że od tych fasolek łatwo się uzależnić. Bób podawany z masłem i solą staje się wyśmienitą przekąską. Ugotowany z koperkiem może dodać smaku sałatkom i obiadowym daniom.

Bób wolno jeść na surowo

Warto o bobie wiedzieć jedno - w przeciwieństwie do fasolki szparagowej -  można jeść na surowo. Jednak osoby o wrażliwych jelitach i cierpiace na schorzenia gastryczne nie powinny go jeść go na surowo, by nie nabawić się problemów żołądkowych. W takiej sytuacji  bób trzeba najpierw ugotować albo upiec. Osoby o delikatnych żołądkach powinny także super zdrowe ziarenka bobu obierać ze skórki.

Jak gotować bób?

Gotowanie bobu jest proste, ale w jak niemal każdym wypadku, zależy od preferencji gotującego. Bób wrzuca się do garnka i zalewa zimną wodą. Warto zadbać, by miał w czym pływać. Przy gotowaniu kilograma bobu powinno się użyć minimum 2 litrów wody. Gotujący się bób należy obficie posolić, co pozwoli wydobyć jego wyjątkowy smak. Potem wystarczy już tylko czekać, aż woda się zagotuje. Młody bób należy po 5-8 minutach od zagotowania spróbować. Wyjąć jedno ziarenko bobowe, by sprawdzić czy jest już miękki. Bób nieco starszy, bardziej mączysty gotuje się od 10-14 minut. Gdy bób osiągnie preferowany stopień miękkości należy go odcedzić, obrać i zjeść.

Jak uniknąć wzdęć po bobie?

Aby uniknąć nieprzyjemnych wzdęć warto na godzinę przed gotowaniem zalać bób bardzo gorąca wodą i odstawić. Po upływie wyznaczonego czasu odlać wodę, zalać ponownie ziarna i gotować z dodatkiem kopru, cząbru lub majeranku.

Sprawdź przepisy na pyszne dania z bobem!

Zupa z bobu - jak ją przyrządzić?

Bób z boczkiem i cebulą - jak przyrządzić?

Pasta z bobu do chleba - jak zrobić? Łatwy przepis!

Sałatka z bobem i fetą idealna na wiosenne dni!

Pierogi z bobem: oryginalny pomysł na letnie pierogi

QUIZ: Bób - czy wiesz, dlaczego jest zdrowy?

Pytanie 1 z 10
Sezon na bób przypada na miesiące: