Czerwona fasola - właściwości i zastosowania fasoli nerkowatej

2018-12-28 14:11

Fasola czerwona, ze względu na kształt ziaren nazywana jest również fasolą nerkowatą. Ma spore ziarna w ciemnoczerwonym kolorze i mnóstwo wartości odżywczych. Wspomaga odchudzanie i dostępna jest przez cały rok - w postaci suszonej oraz w puszce.

Czerwona fasola
Autor: Shutterstock Z czerwonej fasoli można wyczarować pyszne, zdrowe i wspaniale wyglądające dania.

Spis treści

  1. Fasola czerwona  - co to za roślina?
  2. Fasola czerwona  - właściwości
  3. Przepisy na dania z czerwoną fasolą:
  4. Jak kupować i przechowywać czerwoną fasolę?
  5. Jak gotować czerwoną fasolę?

Fasola nerkowata zawdzięcza swoją nazwę kształtowi ziaren. Jej ciemno czerwone nasiona zachowują kształt w czasie gotowania i wspaniale chłoną smaki i aromaty potraw, do których zostaną dodane.

Fasola czerwona  - co to za roślina?

Czerwona fasola należy do tej samej grupy roślin co fasola czarna, fasola pinto. Określane są one jako Phaseolus vulgaris czyli fasola zwyczajna i pochodzą od wspólnego przodka pochodzącego z Peru. W tej chwili fasola czerwona jest powszechna na całym świecie. W Ameryce rozpowszechniona przez Indiańskich handlarzy, trafiła następnie do Europy wraz z Hiszpańskimi odkrywcami, którzy wracali z Nowego Świata. Hiszpańscy i portugalscy kupcy wprowadzili fasolę nerkową do Afryki i Azji.

Fasola jest bardzo tanią formą dobrego białka, stała się  więc popularna w wielu kuchniach na całym świecie. Obecnie największymi komercyjnymi producentami suszonej fasoli zwyczajnej są Indie, Chiny, Indonezja, Brazylia i Stany Zjednoczone.

Fasola czerwona  - właściwości

Czerwona fasola jest przede wszystkim bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Obniża wiec poziom cholesterolu, podobnie jak większość innych zbóż. Oprócz tego wysoka zawartość błonnika zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi po posiłku, co czyni fasole nerkowatą szczególnie dobrym wyborem dla osób z cukrzycą, insulinoopornością lub hipoglikemią. Fasola dostarcza również praktycznie beztłuszczowe białko wysokiej jakości.

Poza tym fasola jest doskonałym źródłem śladowego minerału - molibdenu, integralnego składnika enzymu oksydazy siarczynowej, odpowiedzialnego za detoksykację siarczynów. Siarczyny są rodzajem konserwantów zwykle dodawanych do gotowych potraw. Osoby, które są wrażliwe na siarczyny w tych pokarmach, mogą doświadczać szybkiego bicia serca, bólu głowy lub dezorientacji.

Poza tym czerwona fasola dostarcza sporej ilości żelaza i manganu oraz witaminy B1.

Przepisy na dania z czerwoną fasolą:

Gulasz z kurczaka z czerwoną fasolą w sosie pomidorowym

Sałatka z tuńczykiem i czerwoną fasolą: prosty przepis

Syta meksykanka - przepis na zupę krem z czerwonej fasoli

Ciasto z fasoli - przepis na ciasto fasolowe

Fasolka po portugalsku: fasola inaczej niż zawsze!

Pasta z czerwonej fasoli - przepis na pastę do kanapek

Jak kupować i przechowywać czerwoną fasolę?

Czerwona fasola dostępna jest w puszkach oraz jako suszone ziarna. Dużo zdrowszą opcją jest oczywiście kupienie suszonych ziaren i samodzielne ich ugotowanie. Jeśli zdecydujesz się na tę druga opcję, zwróć uwagę, jak przechowywane są ziarna w sklepie. Najlepiej żeby było to suche i przewiewne miejsce. Podobnie powinno być w domu. Kupuj fasolę suchą, niepołamaną i bez wyraźnych śladów insektów, wtedy odpowiednio przechowywana długo nadaje się do spożycia. Dobrym rozwiązaniem jest lniany lub jutowy woreczek, powieszony w suchym, miejscu lub szczelnie zamykany słoik, jeśli nie jesteś w stan ie uniknąć wilgoci. Ugotowaną fasolę możesz trzymać ok 3 dni w lodówce, w zamkniętym pojemniku. Fasolę w puszce zużyj zgodnie z terminem ważności.

Jak gotować czerwoną fasolę?

Przed gotowaniem warto czerwoną fasolę rozłożyć na jasnej powierzchni i wybrać uszkodzone ziarna lub zanieczyszczenia. Aby skrócić czas gotowania i ułatwić trawienie, fasolka nerkowa powinna zostać wstępnie namoczona. W tym celu umieść opłukane ziarna fasoli umieść w rondlu z wodą w proporcji 2-3 szklanki wody na filiżankę fasoli. Możesz zostawić fasolę na co najmniej 8 godzin. Jeśli zależy ci na szybszej opcji przygotowania, postaw rondel na niewielkim ogniu i gotuj przez 2 minuty. Następnie zdejmij go z gazu, przykryj i pozostaw na dwie godziny. Po tym czasie można ją gotować. Niezależnie od metody namaczania, przed gotowaniem odsącz wodę w której się moczyła i opłukaj ziarna pod bieżącą wodą.

Kolorowo na talerzu, czyli fasolowy zawrót głowy
Pytanie 1 z 9
Jak inaczej nazywa się fasolę czerwoną?
Fasola