Menu komunijne: co podać na przyjęciu komunijnym w domu?

2018-04-14 13:45

Przygotowujesz menu komunijne i zastanawiasz się co podać gościom na domowym przyjęciu? Tu mamy podpowiedź. Komunia w domu to nie lada wyzwanie, musi być uroczyście, a jednocześnie zadowolić wszystkich uczestników przyjęcia: od najmłodszych do najstarszych.

Co podać na domowym przyjęciu komunijnym. Komunia w domu
Autor: Shutterstock Co podać na domowym przyjęciu komunijnym?  Komunia w domu - jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

Spis treści

  1. Menu komunijne - obiad tradycyjny czy ekstrawagancki?
  2. Kolejność podawania dań podczas przyjęcia komunijnego
  3. Szwedzki stół na komunii?
Beszamel: Biszkopt idealny – jak go zrobić?

Jak podczas każdego przyjęcia, tak i w przypadku komunii, najważniejsze jest ustalenie właściwego menu i dobre rozplanowanie kolejności i sposobu serwowania dań.

Od tego warto zacząć rozważania. Decydujące znaczenie mają tu na pewno zaproszeni goście, a raczej ich upodobania i przyzwyczajenia kulinarne. Jeśli w przeważającej mierze są to osoby starsze, warto zadbać o to, by dania podawane podczas komunii były w miarę tradycyjne, ale też lekkostrawne. Podobnie w przypadku dzieci, które stanowią najbardziej wymagającą grupę smakoszy.

Kolejność podawania dań podczas przyjęcia komunijnego

Kolejność serwowania posiłków zależy od pory, w której zaczynami przyjęcie: w przypadku przyjęć komunijnych zwykle jest to przedpołudnie. Na stole powinny się wtedy pojawić drobne przekąski w postaci małych kanapeczek, półmiska wędlin, śledzików itd.

Zobacz przepisy:

Kanapki z tatarem ze śledzi - pomysł na pyszną przekąskę

Schab 10-minutowy gotowany

Ogórki faszerowane pastą z tuńczyka

Danie główne, jeśli takowe przewidujemy, warto podać około dwóch godzin po rozpoczęciu przyjęcia. Najlepiej, aby do wyboru były dwie zupy np. tradycyjny rosół (z myślą o dzieciach i starszych) i grzybowa lub flaki dla dorosłych smakoszy.

Zobacz przepisy:

Aromatyczny rosół z kaczki: sprawdzony przepis

Zupa grzybowa po staropolsku: podajemy dobry przepis

Flaczki z kurczaka: sprawdzony przepis

Drugie danie to zwykle sztabka mięsa, ziemniaki lub kasza i warzywa: na ciepło lub w postaci surówki. Planując komunijne menu, warto się dobrze zastanowić, czy będziemy mieli w czym i jak podgrzać składowe posiłku w jednym czasie.

Zobacz przepisy:

Karkówka pieczona w winnym sosie: sprawdzony przepis

Pierś indyka pieczona w śliwkach - prosty przepis na obiad

Sakiewki z kurczaka z porami - delikatny i odświętny obiad dla rodziny [BEZ SMAŻENIA]

Szwedzki stół na komunii?

Jeśli mamy problem w doborze menu i nie wiemy tak naprawdę, na co mają ochotę nasi goście, warto rozważyć szwedzki stół. Choć w naszej tradycji, w przypadku tego typu przyjęć, przyjęło się bardziej biesiadowanie przy suto zastawionym stole, warto rozważyć tę wersję. Oprócz tego, że daje możliwość wyboru dania, ma jeszcze jedną wielką zaletę: zwalnia nas z obowiązku serwowania posiłków i związanych z tym problemów.

Zobacz przepisy:

Sałatka warstwowa: Leśna polana - doskonała na uroczystości i przyjęcia

Tymbaliki z kurczaka a'la Magda Gessler

Tort truskawkowo-śmietanowy [na komunię i nie tylko]

Jeżeli jednak uznamy, że tradycyjny stół do spożywanie posiłków będzie dla nas odpowiedniejszy, może warto w tej formie zaproponować gościom choć część poczęstunku, np. gorące napoje: w termosie przygotować kawę i herbatę lub wrzątek, do samodzielnego przygotowania napoju.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE