Menu komunijne: co podać na przyjęciu komunijnym w domu?

2018-04-14 13:45

Przygotowujesz menu komunijne i zastanawiasz się co podać gościom na domowym przyjęciu? Tu mamy podpowiedź. Komunia w domu to nie lada wyzwanie, musi być uroczyście, a jednocześnie zadowolić wszystkich uczestników przyjęcia: od najmłodszych do najstarszych.

Co podać na domowym przyjęciu komunijnym. Komunia w domu
Autor: Shutterstock Co podać na domowym przyjęciu komunijnym?  Komunia w domu - jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

Spis treści

  1. Menu komunijne - obiad tradycyjny czy ekstrawagancki?
  2. Kolejność podawania dań podczas przyjęcia komunijnego
  3. Szwedzki stół na komunii?
Beszamel: Biszkopt idealny – jak go zrobić?

Jak podczas każdego przyjęcia, tak i w przypadku komunii, najważniejsze jest ustalenie właściwego menu i dobre rozplanowanie kolejności i sposobu serwowania dań.

Od tego warto zacząć rozważania. Decydujące znaczenie mają tu na pewno zaproszeni goście, a raczej ich upodobania i przyzwyczajenia kulinarne. Jeśli w przeważającej mierze są to osoby starsze, warto zadbać o to, by dania podawane podczas komunii były w miarę tradycyjne, ale też lekkostrawne. Podobnie w przypadku dzieci, które stanowią najbardziej wymagającą grupę smakoszy.

Kolejność podawania dań podczas przyjęcia komunijnego

Kolejność serwowania posiłków zależy od pory, w której zaczynami przyjęcie: w przypadku przyjęć komunijnych zwykle jest to przedpołudnie. Na stole powinny się wtedy pojawić drobne przekąski w postaci małych kanapeczek, półmiska wędlin, śledzików itd.

Zobacz przepisy:

Kanapki z tatarem ze śledzi - pomysł na pyszną przekąskę

Schab 10-minutowy gotowany

Ogórki faszerowane pastą z tuńczyka

Danie główne, jeśli takowe przewidujemy, warto podać około dwóch godzin po rozpoczęciu przyjęcia. Najlepiej, aby do wyboru były dwie zupy np. tradycyjny rosół (z myślą o dzieciach i starszych) i grzybowa lub flaki dla dorosłych smakoszy.

Zobacz przepisy:

Aromatyczny rosół z kaczki: sprawdzony przepis

Zupa grzybowa po staropolsku: podajemy dobry przepis

Flaczki z kurczaka: sprawdzony przepis

Drugie danie to zwykle sztabka mięsa, ziemniaki lub kasza i warzywa: na ciepło lub w postaci surówki. Planując komunijne menu, warto się dobrze zastanowić, czy będziemy mieli w czym i jak podgrzać składowe posiłku w jednym czasie.

Zobacz przepisy:

Karkówka pieczona w winnym sosie: sprawdzony przepis

Pierś indyka pieczona w śliwkach - prosty przepis na obiad

Sakiewki z kurczaka z porami - delikatny i odświętny obiad dla rodziny [BEZ SMAŻENIA]

Szwedzki stół na komunii?

Jeśli mamy problem w doborze menu i nie wiemy tak naprawdę, na co mają ochotę nasi goście, warto rozważyć szwedzki stół. Choć w naszej tradycji, w przypadku tego typu przyjęć, przyjęło się bardziej biesiadowanie przy suto zastawionym stole, warto rozważyć tę wersję. Oprócz tego, że daje możliwość wyboru dania, ma jeszcze jedną wielką zaletę: zwalnia nas z obowiązku serwowania posiłków i związanych z tym problemów.

Zobacz przepisy:

Sałatka warstwowa: Leśna polana - doskonała na uroczystości i przyjęcia

Tymbaliki z kurczaka a'la Magda Gessler

Tort truskawkowo-śmietanowy [na komunię i nie tylko]

Jeżeli jednak uznamy, że tradycyjny stół do spożywanie posiłków będzie dla nas odpowiedniejszy, może warto w tej formie zaproponować gościom choć część poczęstunku, np. gorące napoje: w termosie przygotować kawę i herbatę lub wrzątek, do samodzielnego przygotowania napoju.