Cielęcina pieczona: najlepsze przepisy na Wielkanoc
Pieczona cielęcina to w kuchni polskiej tradycyjne danie na Wielkanoc. Większy kawałek mięsa pieczony w całości można podać na ciepło pokrojony na plastry z sosem z pieczenia, jako wielkanocne danie obiadowe. Jednocześnie to wolno pieczony filet cielęcy idealny jest na zimno, cienko krojony, na półmisek, jako wędlina. Cielęcina należy do droższych gatunków mięsa. Doskonale nadaje się na świąteczny stół.
Spis treści
- Walory kulinarne cielęciny
- Szynka cielęca z piekarnika
- Udziec cielęcy pieczony w rękawie
- Łopatka cielęca wolno pieczona
- Mostek cielęcy faszerowany
- Galeria: przepisy na wielkanocne dania obiadowe
Walory kulinarne cielęciny
- Cielęcina to mięso z cieląt, czyli potomstwa krów. Najwyżej ceniona jest cielęcina mleczna, czyli mięso cieląt karmionych jeszcze mlekiem.
- Cielęcina uchodzi za jeden z najlepszych gatunków mięs. Mięso cielęce jest delikatne, o jasnoróżowym kolorze. Ma charakterystyczny, lekko kwaskowaty zapach, wynikający z tego, że cielę karmione jest mlekiem.
- Mięso cielęce praktycznie w niewielkim stopniu przerośnięte jest tłuszczem. Cielęcina jest lekkostrawna, chudsza od wołowiny i wieprzowiny.
- Aby pieczeń cielęca nie wyschła w trakcie pieczenia, mięso cielęce przed pieczeniem okłada się słoniną. A w trakcie pieczenia nieustannie polewa wytworzonym pod wpływem temperatury sosem.
- Odpowiednio przygotowana cielęcina jest niezwykle soczysta, subtelna w smaku i bardzo pyszna.
- W kuchni polskiej spośród gatunków czerwonego mięsa cielęcina jest najbardziej ceniona ze względu na walory odżywcze i smakowe.
Polecamy: Cielęcina - jakie ma właściwości odżywcze?
Szynka cielęca z piekarnika
Szynka cielęca, czyli zadni filet powyżej udźca, zwana „kulką cielęcą” to niezwykle wartościowy fragment tuszy. Ostatnio jest niezwykle rzadkim gatunkiem mięsa, ale jeśli uda wam się dostać taki ponad 3 kg kawałek, to koniecznie upieczcie go w całości w piekarniku.
Polecamy: Szynka cielęca pieczona w piekarniku według Magdy Gessler
Udziec cielęcy pieczony w rękawie
Cielęcina to wymagający gatunek mięsa. W trakcie pieczenia mięso łatwo wysycha. Zamiast doglądać go przez cały czas pieczenia i polewać sosem, lepiej przygotować go w foliowym rękawie specjalnie przystosowanym do pieczenia. Aby mięso było ładnie zrumienione, wystarczy pod koniec pieczenia, rozciąć rękaw i podpiec pieczeń.
Wypróbuj: Udziec cielęcy w sosie własnym po polsku
Łopatka cielęca wolno pieczona
Tajemnicą dawnego smaku, jest nieco wolniejsza obróbka termiczna. Niegdysiejsze piece kuchenne opalane drewnem lub węglem nie miały precyzyjnego termostatu. Większość pieczeni przygotowywano na żarze lub w dogasającym piecu. Wyjątek stanowiło pieczyste przygotowywane na otwartym ogniu. Dzisiaj warto wrócić do tamtej tradycji i piec mięso w niskiej temperaturze, ale za to dłużej. Zamiast w 180°C przez półtorej godziny, wypróbuj pieczenie w 150°C przez dwie i pół godziny. Efekt będzie zaskakująco pyszny. W ten sposób zachowamy w mięsie więcej wilgoci. Bo im mniej szokujące warunki pieczenia, tym mniej skurczy się tkanka mięsna.
Polecamy: Łopatka cielęca wolno pieczona według litewskiego przepis z XIX w.
Mostek cielęcy faszerowany
Mięso cielęce jest drogi i należy traktować go z szacunkiem. Do pieczenia doskonale nadaje się mostek cielęcy. Ponieważ jest to dość płaski i chudy kawałek mięsa, tradycyjnie nadziewa się go pysznym farszem. Tak przygotowany mostek można podać z sosem jako danie główne obiadowe lub na zimno z chrzanem, jako świetną przystawkę.
Wypróbuj koniecznie: Pieczony mostek cielęcy nadziewany