Bób kiszony i konserwowy. 2 sprawdzone przepisy na przetwory z bobu na zimę
Bób najczęściej jada się po ugotowaniu jako pyszną i zdrową przekąskę. Można też przyrządzić z niego smakowite i aromatyczne dania. Jednak mało kto wie, że z bobu robi się doskonałe przetwory. Kiszony czy konserwowy bób smakuje rewelacyjnie. Jak więc go zrobić? Poznajcie sprawdzone przepisy na przetwory z bobu.
Spis treści
- Bób to samo zdrowie
- Jakie przetwory zrobić z bobu?
- Jak zrobić przetwory z bobu?
- Bób kiszony – przepis krok po kroku
- Bob konserwowy – przepis krok po kroku
Bób to samo zdrowie
Bób jest rośliną strączkową, która wyróżnia się zawartością wielu składników odżywczych. Jest źródłem błonnika, białka roślinnego, kwasu foliowego oraz minerałów jak sód, żelazo, miedź i magnez. Bób pomaga wyregulować ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Powinny go spożywać osoby zmagające się z anemią. Jest pomocny w odchudzaniu, ponieważ zmniejsza chęć do podjadania i na długo daje uczucie sytości.
Jakie przetwory zrobić z bobu?
Przepisy na przetwory z bobu zdobywają coraz więcej fanów. Najpopularniejsze weki z bobem w roli głównej to konserwowane i kiszone ziarna. Receptury nie są skomplikowane, przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a efekt smakowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Bób w zalewie zyskuje ciekawy smak, a dzięki kiszeniu czy konserwowaniu można go jeść nawet w zimie.
Jak zrobić przetwory z bobu?
Przepisy na kiszony czy konserwowy bób są łatwe. Nawet jeżeli nie macie doświadczenia w robieniu weków na zimę, poradzicie sobie śpiewająco. Do przetworów z bobu używa się łatwo dostępnych składników. Oprócz bobu trzeba zaopatrzyć się w gorczycę, chrzan, czosnek, koper i kmin rzymski. Bób wzbogaci dodatek ziaren kolendry, czarnego lub kolorowego pieprzu, pokrojona w krążki cebula lub szalotka czy drobno posiekana papryczka chili.
Bób na przetwory należy najpierw ugotować, przepłukać zimną wodą i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Bób konserwowy zalewa się gorącą zalewą z wody, octu i przypraw. Z kolei bób kiszony zalewa się wodą z solą. Proporcje wynoszą 1 łyżka soli na 1 litr wody.
Konserwowy bób trzeba zapasteryzować. Proces ten pozwoli zachować jego smak na dłużej. Bób kiszony jest gotowy do jedzenia po kilku dniach. Jednak jeżeli słoiki przygotowywane są z myślą o zapasach na zimę, je także warto zapasteryzować.
Bób kiszony – przepis krok po kroku
Składniki:
- 1 kg ugotowanego bobu
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- kawałek korzenia chrzanu
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- gałązki kopru
zalewa:
- 4 szklanki wody
- 1 łyżka soli
Przygotowanie:
1. Ugotowany i ostudzony bób przełożyć do wyparzonych i osuszonych słoików. Wsypać gorczycę i kmin rzymski. Włożyć gałązki kopru i obrane ząbki czosnku.
2. Wlać wodę wymieszaną z solą w proporcji 1 łyżka na 1 litr. Mocno zakręcić słoiki.
3. Odstawić na kilka dni, a po otwarciu przechowywać w lodówce.
4. Bób kiszony jest gotowy do jedzenia po kilku dniach.
Bob konserwowy – przepis krok po kroku
Składniki:
- 1 kg ugotowanego bobu
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- kawałek korzenia chrzanu
- gałązki kopru
zalewa:
- 4 szklanki wody
- 100 ml octu spirytusowego
- 1 łyżka cukru
- 3/4 łyżki soli
Przygotowanie:
1. Do rondelka wlać wodę i ocet. Wsypać cukier i sól. Zagotować.
2. Ugotowany i ostudzony bób przełożyć do wyparzonych i osuszonych słoików. Wsypać gorczycę i kmin rzymski. Włożyć gałązki kopru i obrane ząbki czosnku.
3. Wlać gorącą marynatę i mocno zakręcić słoiki, a następnie zapasteryzować.
4. Odstawić do ostygnięcia. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Zobacz galerię i dowiedz się, jak ugotować bób.