Barwniki spożywcze - jak malować nimi jajka?

2023-04-07 13:24

W prosty i tani sposób można wykonać przepiękną pisankę. Tradycyjna kraszanka z jajka to małe dzieło sztuki do wielkanocnego koszyczka. Sprawdź, jak ozdobić wielkanocne jajko przy użyciu barwników spożywczych!

Jak malować jajka barwnikami spożywczymi?
Autor: Shutterstock Pisanki barwione naturalnymi sposobami.

Spis treści

  1. Malowanie jajek - bezpieczne sposoby
  2. Malowanie jajek - barwniki spożywcze
  3. Malowanie jajek - domowe metody
Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?

Malowanie jajek - bezpieczne sposoby

Zamiast sięgać po chemiczne plakatówki i malować nimi skorupki jajek, warto jest skorzystać z dostępnych w sklepach bezpiecznych barwników spożywczych lub spróbować przygotować je własnoręcznie, za pomocą babcinych metod.

Gotowe barwniki spożywcze można kupić w sklepach z żywnością lub w internecie. Dostępne są barwniki w płynie, w żelu i w proszku. Te ostatnie są najbardziej trwałe. Należy kupować tylko te produkty, które sprzedawane są w opakowaniu z atestem bezpieczeństwa.

Malowanie jajek - barwniki spożywcze

Wystarczy, że kupisz kolor żółty, czerwony i niebieski, ponieważ z ich połączenia możesz uzyskać wszystkie inne niezbędne barwy. Bardziej intensywny kolor pisanek uzyskasz, wkładając jajka do gorącej wody z zawartością barwnika. Zimna też zadziała, ale mniej intensywnie.

Niekiedy, by uzyskać oczekiwany efekt, trzeba trzymać w niej jajka nawet przez kilkanaście godzin. Dodana do roztworu barwiącego łyżka octu sprawi, że kolor utrzyma się dłużej i będzie bardziej wyrazisty. Po zabarwieniu jajek i osuszeniu ich, można za pomocą igły lub skalpela wydrapać na nich preferowane wzorki. W sklepach dostępne są również specjalne naklejki, którymi oblepiamy jeszcze nie zabarwione jajka na twardo. Po wyjęciu jajek z kąpieli w barwniku spożywczym odlepiamy naklejki i otrzymujemy ciekawy wzorek. Nalepki można wyciąć również samemu z papieru samoprzylepnego. Na koniec jajko natłuszczamy. Cienka warstwa gęsiego lub wieprzowego smalcu nada im pięknym połysk. 

Kraszanki barwione naturalnie
Autor: Shutterstock

Malowanie jajek - domowe metody

Można też zastosować całkowicie naturalne, babcine sposoby na robienie pisanek przy pomocy barwników, które powstają z produktów, znajdujących się w naszej kuchni. Oto kilka sposobów, aby uzyskać preferowane kolory:

Czerwony/różowy - Należy gotować jajka z burakami, malinami lub żurawiną.

Brązowy/ złocisty/ pomarańczowy - Należy gotować jajka z łupinami cebuli.

Żółty - Należy gotować jajka z dodatkiem skórki z cytrusów lub przypraw takich jak curry, szafran czy kurkuma.

Niebieski - Należy gotować jajka z dodatkiem liści z czerwonej kapusty, aronii lub soku z jagód.

Zielony - Należy gotować jajka z dodatkiem trawy lub kory brzozowej.

Beżowy - Należy gotować jajka w bardzo mocnej kawie lub kakao.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE