Kuchnia japońska - charakterystyka i przysmaki
Japońskie menu bazuje na rybach, owocach morza i warzywach. To jedna z najzdrowszych kuchni na świecie. Co warto zjeść będąc w Japonii lub w japońskiej restauracji?
Spis treści
Kuchnia japońska - buliony i sushi
Buliony są podstawą w azjatyckiej kuchni i Japonia pod tym względem niewiele różni się od innych dalekowschodnich krajów. W wielu knajpach gotuje się je samodzielnie. W Polsce również można spotkać takie lokale, np. w stolicy. Buliony obfitują w warzywa i mięsne dodatki np. owoce morza, ryby, kalmary, krewetki oraz inne morskie zwierzęta i rośliny, np. wodorosty, spożywane najczęściej w formie pieczonej, grillowanej i surowej.
Najpopularniejszą japońską potrawą jest sushi, czyli gotowany ryż zawijany z surowym mięsem, wodorostami (nori) i dodatkami np. w postaci jajek. Podaje się je z sosem sojowym, imbirem i chrzanem wasabi. Popularne są również sałatki, potrawy przygotowywane na bazie ryżu i dania smażone (np. tempera – panierowane owoce morza).
Kuchnia japońska - sztuka jedzenia
Kuchnia japońska jest lekka, w zasadzie pozbawiona tłuszczu i świeża. Japończycy przykładają również wielką wagę do prostoty i walorów zdrowotnych spożywanych potraw. Podstawą dziennego, japońskiego menu są dania z ryżu i zupa. Miskę z ryżem stawia się po lewej stronie talerza, bulion po prawej. Japończycy używają do jedzenia pałeczek, natomiast zupę wypijają z miseczki. Bardzo ważny jest również sposób podania.