Ile magnezu kryje się w czekoladzie? Katarzyna Bosacka nie ma dobrych wieści
Trudno znaleźć kogoś, kto by odmówił sobie czekolady? Jednak za jej pysznym smakiem kryje się również duża zawartość kalorii, cukru i tłuszczu, dlatego warto zastanowić się nad ilością spożywanej czekolady. Niektórzy z nas, sięgając po kolejny kawałek, usprawiedliwiają się potrzebą uzupełnienia niedoboru magnezu. Czy jednak jest to prawda?
Katarzyna Bosacka, znana z programów "Wiem, co jem" i "Wiem, co kupuję", specjalizuje się w zagadnieniach związanych z żywieniem. Poprzez media społecznościowe dzieli się swoją wiedzą na temat produktów, które mogą być nie do końca korzystne dla naszego zdrowia. Teraz postanowiła przyjrzeć się bliżej czekoladzie.
Czy każda czekolada zawiera magnez?
Dla wielu Polaków czekolada to jeden z ulubionych deserów. Często kierujemy się przy jej wyborze atrakcyjnym opakowaniem czy marką. Niestety, rzadko zwracamy uwagę na skład, który jest umieszczony na odwrocie opakowania. Jak podkreśla Katarzyna Bosacka, na rynku pojawia się coraz więcej produktów czekoladopodobnych z niską zawartością kakao. Co więcej, rzadko kiedy zwracamy uwagę na faktyczną zawartość magnezu w czekoladzie.
Magnez jest nam potrzeby, żebyśmy nie mieli skurczów mięśni, zwłaszcza tych nocnych. Żeby nasz układ nerwowy działał prawidłowo. Magnez również bardzo poprawia nam samopoczucie, co jest szczególnie ważne w okresie jesiennym i zimowym — mówi Katarzyna Bosacka.
Magnez odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie - wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację, pomaga się uspokoić i poprawia samopoczucie. Choć czekolada jest jednym z popularnych źródeł tego minerału, nie powinna być jedynym. Zdrowa dieta powinna zawierać również produkty zbożowe, orzechy, banany czy rośliny strączkowe.
Czekolada gorzka, czekolada mleczna a może biała?
Analizując różne rodzaje czekolady, Katarzyna Bosacka podkreśla, że zawartość magnezu w nich różni się. Biała czekolada zawiera jedynie około 10 mg na 100 g, nadziewana około 20 mg, mleczna około 40 mg, a gorzka nawet 150 mg, głównie dzięki wysokiej zawartości kakao.
Ostateczny wniosek jest taki: choć czekolada może być źródłem magnezu, nie powinna być jego głównym dostawcą w naszej diecie. Warto poszukać innych, bogatszych w magnez produktów, takich jak orzechy, nasiona, zielone warzywa, fasola czy otręby. W ten sposób dbamy o zdrowie i równowagę składników odżywczych w naszej diecie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czekoladzie, polecamy:
Ile czekolady jest w czekoladzie?
Zjadasz codziennie kostkę czekolady? Sprawdź, jak to wpłynie na twój organizm
Czy biała czekolada to jeszcze czekolada?