Co można jeść w Środę Popielcową?

2023-02-17 14:47

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Elementem tego czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest pokuta i ścisły post. Kogo obowiązuje post? Jak to rodzaj postu? Co można jeść w Środę Popielcową? 

środa popielcowa - co można jeść
Autor: Shutterstock Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych i zachować post ścisły

Spis treści

  1. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły
  2. Co można jeść w Środę Popielcową?
  3. Menu popielcowe dawniej
Post ścisły - co to znaczy
Autor: Shutterstock Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową katolicy powinni powstrzymać się od pokarmów mięsnych i zachować post ścisły, czyli wolno im zjeść trzy posiłki w ciągu dnia, z czego tylko jeden do syta. Zasady te obowiązują wszystkich katolików pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, jeżeli nie wyklucza tego stan zdrowia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia.

Co można jeść w Środę Popielcową?

W dniach, kiedy obowiązuje post ścisły – oprócz Środy Popielcowej post taki obowiązuje jeszcze w Wielki Piątek – nie wolno jeść mięsa i rosołu. Można natomiast jeść jaja, nabiał, zboża, kasze i ryby. Dopuszczalne jest też mięso zwierząt żyjących w wodzie, takich jak żaby, ślimaki czy żółwie - w Polsce nie są to jednak popularne pokarmy. Podzielone są opinie na temat spożywania mięsa ptaków wodnych – w tej kwestii często dostosowuje się do zwyczajów obowiązujących w danej okolicy. Dozwolone są także owoce, warzywa, grzyby i przyprawy.

Kiedyś w Polsce bardzo gorliwie wypełniano zalecenia kościoła na Środę Popielcową oraz Wielki Post. W Środę Popielcową w wielu domach podawano kwaśny żur wielkopostny - jedną z najpowszechniejszych potraw serwowanych w tym dniu. Garnki z postnym żurem obnoszono też po wsi. W karczmach natomiast, aby przypomnieć wszystkim o konieczności przestrzegania postu, wieszano w widocznym miejscu śledziowy szkielet.

Zobacz także: Jak samemu przygotować zakwas na żurek?

Dawna wieś polska pościła nie tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek, ale przez całe 40 dni. Na ten czas z diety znikały zupełnie nie tylko mięsa i tłuszcze zwierzęce, ale także słodycze i miód. Domy szlacheckie i mieszczańskie nie przestrzegały tak surowo wielkopostnej diety.

Środa Popielcowa - co w Kościele katolickim oznacza Popielec?

Zobacz GALERIĘ: Bezmięsne kotleciki - 10 przepisów na warzywne pyszności

Zobacz wideo ze wskazówkami dotyczącymi śniadania wielkanocnego

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

QUIZ. Co wiesz o tradycjach wielkopostnych?

Pytanie 1 z 9
Kiedy zaczyna sie Wielki Post?
Wieki Post
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE