Jak wybierać jajka? Co oznaczają pieczątki na skorupkach?

2018-03-07 11:42

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów jajek, a wśród nich najwięcej jest jaj kurzych. Na jajkach kurzych widnieją różne numerki przed literami PL. Sprawdź, jak rozpoznać różne rodzaje jaj i co oznaczają określone symbole.

jaja-jak-wybierac-jajka-co-oznaczaja-pieczatki-na-skorupkach.jpg
Autor: pixabay.com Co mówią pieczątki na skorupkach jajek? Które jaja wybrać?

Rodzaje jajek dostępne w sklepach:

Jajka strusie – najłatwiej je rozpoznać, wyróżniają się bowiem spośród wszystkich jaj wielkością – jajka strusie ważą średnio 1650 g, a ich skorupka jest 10-krotnie grubsza od skorupki jajka kurzego. Jajka strusie są bardziej dietetyczne niż jajka kurze. Pojawiają się w sklepach sezonowo, najczęściej na święta Wielkanocne, ponieważ strusie niosą się zazwyczaj w marcu.

Jaja przepiórcze – są mniejsze od jajek kurzych i mają charakterystyczne skorupki w „łatki”. Jajka przepiórcze, w porównaniu z jajkami kurzymi, zawierają więcej aminokwasów, a mniej tłuszczu. Mają wyższą zawartość fosforu przyswajalnego, są źródłem żelaza, karotenu oraz witaminy B. Jajka przepiórcze rzadko kiedy uczulają – mogą je jeść osoby uczulone na jajka kurze. Są polecane osobom z dolegliwościami wątroby, nerek i anemią.

Jajka kurze z chowu klatkowego – jajka te pochodzą od kur hodowanych w kurzych fermach, w systemie klatkowym. Tego rodzaju jajka oznaczone są na skorupkach cyfrą 3 oraz symbolem odpowiedniego rozmiaru i wagi: S, M, L, XL.

Jajka z wolnego wybiegu – jajka te pochodzą od kur, które żyją w naturalnych warunkach, same sobie dobierają pożywienie, mają swoje grzędy. Rasą kur, które żyją tylko na wolnym wybiegu są zielononóżki kuropatwiane. Jaja tych kur (dokładnie ich żółtka) zawierają mniejszą ilość cholesterolu. Jajka kur z wolnego wybiegu oznaczone są cyfrą 1.

Jajka ściółkowe – pochodzą od kur, które są zamknięte w kurniku ze słomą, ale mogą po nim swobodnie chodzić. Jajka te mają na skorupkach cyfrę 2.

Jajka ekologiczne – kury znoszące jajka ekologiczne biegają wolno, a karmione są wyłącznie specjalnymi paszami ekologicznymi – kury mają stały dostęp do pożywienia i wody. Gospodarstwa, które hodują kury w ten sposób podlegają kontroli przez uprawnione jednostki certyfikujące. Jajka ekologiczne oznaczone są cyfrą 0.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE