Grzybiarski savoir-vivre - jak zbierać grzyby, żeby nie niszczyć lasu?

Grzybiarski savoir-vivre - jak zbierać grzyby, żeby nie niszczyć lasu?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Grzyby należy delikatnie wykręcić z podłoża palcami lub wyciąć nożykiem - w taki sposób, aby nie uszkodzić grzybni!

Grzybobranie to bardzo dobry pomysł na weekendowy wypoczynek na łonie natury, z przepysznym finałem w domowym zaciszu. Żeby jednak zbierać grzyby, trzeba znać przynajmniej te najbardziej popularne gatunki oraz wiedzieć jak je zbierać, żeby nie niszczyc lasu. Oto krótki poradnik, jak zbierać grzyby.

Grzybiarski savoir-vivre

Kto chciałby wybrać się na grzybobranie, a nie ma w tej dziedzinie dużego doświadczenia, powinien zadbać o towarzystwo osoby, która zajmuje się zbieraniem grzybów od lat. Przede wszystkim po to, żeby wiedzieć, w jakie miejsca pojechać, i mieć do kogo zwrócić się o pomoc przy identyfikacji grzyba, w przypadku wystąpienia wątpliwości. To jednak nie wszystko. Doświadczony grzybiarz nie będzie przecież nikogo prowadził za rączkę. Trzeba więc znać grzybiarski savoir-vivre, czyli wiedzieć, jak należy zachować się w lesie, aby go nie niszczyć.

Podstawowe zasady grzybobrania

1. Należy zbierać tylko te grzyby jadalne, które dobrze się zna, a w przypadku pojawienia się wątpliwości, warto zasięgnąć porady od doświadczonego grzybiarza.

2. Nie wolno zbierać grzybów objętych ochroną prawną.

3. Grzyba należy delikatnie wykręcić z podłoża palcami lub wyciąć nożykiem - w taki sposób, aby nie uszkodzić grzybni!

4. Owocniki grzybów najlepiej oczyszczać od razu w lesie, a odpadki przykryć ściółką.

5. Grzyby najlepiej zbierać do pojemników o sztywnych, przewiewnych ściankach - wiklinowych koszy albo kobiałek. Dzięki temu, noszone po lesie grzyby nie będą się gniotły i nie zaparzą się (co jest możliwe podczas noszenia grzybów w foliowych torbach).

6. Nie powinno się zbierać grzybów bardzo młodych, u których nie wykształciły się jeszcze cechy rozpoznawcze.

7. Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych i trujących - należy pozostawić je nietknięte.

Ocena: 5