Jakie są najbardziej szkodliwe diety? Dukana, Atkinsa, kopenhaska...?

2016-07-22 13:48

Jedne z popularnych diet nie mają naukowego uzasadnienia, inne są wręcz szkodliwe. Sprawdź, na jakie diety uważać!

Jakie są najbardziej szkodliwe diety? Dukana, Atkinsa, kopenhaska...
Autor: thinkstockphotos.com Skuteczna, ale monotonna, restrykcyjna i obciążająca nerki – taka jest proteinowa dieta Dukana.

Spis treści

  1. Diety alternatywno-magiczne
  2. Niezdrowe diety monotematyczne
  3. Szkodliwa dieta Dukana

Diety alternatywno-magiczne

Wiele popularnych diet nie ma po prostu żadnego uzasadnienia naukowego. Przykładem może być dieta pod kolor oczu lub dieta zgodna z grupą krwi. Należą do tak zwanych diet alternatywno-magicznych. Szkoda na nie czasu!

Niezdrowe diety monotematyczne

Do innej grupy należą bardzo niezdrowe, pozbawiające organizm podstawowych składników odżywczych diety monotematyczne, opierające się na jedzeniu jednej grupy pokarmów. W skrajnej wersji mogą to być diety takie jak lodowa, bułkowa, pieczarkowa, wołowinowa (podobnie jak głodówki prowadzą do wyniszczenia organizmu), w nieco bardziej „przyswajalnej”, np. dieta kopenhaska (13-dniowa, składająca się głównie z kawy, jaj na twardo, sałaty i steków) czy dieta kapuściana (zwana też prezydencką; jej podstawą są warzywa z kapusty). Dwie ostatnie mogą początkowo przynieść rezultaty, ale efekt jo-jo jest po nich gwarantowany. Nie poprawią też kondycji naszego organizmu.

Szkodliwa dieta Dukana

Na koniec najmodniejsze: dieta niełączenia białek, tłuszczów i węglowodanów (nie ma naukowego uzasadnienia!), dieta Atkinsa (jemy tylko tłuszcz, odstawiając całą resztę; bardzo niezdrowa!) oraz białkowa dieta Dukana. Ta ostatnia zdobyła sobie ostatnio sporą rzeszę zwolenników, choć mogą ją stosować w zasadzie wyłącznie osoby zdrowie. Dlaczego? Dieta Dukana jest monotonna i restrykcyjna, obciąża nerki i osłabia mózg, przyczynia się do rozwoju chorób krążenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE