Dieta w okresie menopauzy. Co jeść, aby nie przytyć?

2016-09-05 16:48

Wiele kobiet w okresie menopauzy znacznie przybiera na wadze. Nie tylko dlatego, że w ciele gromadzi im się woda, ale i z tego powodu, że znacznie zwalnia metabolizm. Tkanka tłuszczowa odkłada się na brzuchu, udach i ramionach. Jaką dietę stosować w okresie menopauzy, by nie przytyć?

Dieta w okresie menopauzy. Co jeść, czego nie?
Autor: thinkstockphotos.com Jaką dietę stosować podczas menopauzy?

Spis treści

  1. Dieta w okresie menopauzy
  2. Jak utrzymać wagę w okresie menopauzy

Dieta w okresie menopauzy

Przede wszystkim w związku ze spowolnionym metabolizmem kobiety powinny spożywać około 200 kalorii mniej niż dotychczas. Z diety trzeba całkowicie wyeliminować słodycze, alkohol i tłuszcze zwierzęce, zmniejszyć spożycie soli, żeby woda nie zatrzymywała się w organizmie. Sól można zastąpić aromatycznymi ziołami: bazylią, natką pietruszki, szczypiorkiem i innymi przyprawami.

Większą część jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce. Soki owocowe powinny być naturalne i świeżo wyciskane, gdyż wtedy mają dużo błonnika korzystnie wpływającego na trawienie, a także przeciwdziałającego niektórym nowotworom. Niestety, kobiety w okresie menopauzy powinny całkiem zrezygnować z czerwonego mięsa na rzecz zdrowych ryb, szczególnie tuńczyka i śledzia. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na produkty mleczne, wysoko-tłuszczowe mleko należy wtedy zastąpić chudym mlekiem, jadać dużo naturalnych jogurtów i produktów sojowych. Ponieważ soja zawiera dużo żeńskich hormonów, warto skusić się na serki sojowe, mleko i pasztety warzywne.

Jak utrzymać wagę w okresie menopauzy

Nie można zapominać o wzmożonym ruchu. Kobiety w okresie menopauzy powinny ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Wskazane są też długie spacery.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE