Dieta Dukana - jakie ma skutki uboczne?

2016-07-22 13:47
Dieta Dukana. Jakie ma skutki uboczne? Kto nie może jej stosować?
Autor: thinkstockphotos.com Dieta Dukana jest bardzo skuteczna, ale jeszcze bardziej szkodliwa dla zdrowia.

Dieta Dukana to jedna z najbardziej popularnych diet ostatnich lat. Czy naprawdę jest taka dobra? Na pewno skuteczna, ale też bez wątpienia bardzo szkodliwa dla zdrowia. Sprawdź, jakie są wady stosowania diety Dukana.

Dieta białkowa

Dieta białkowa, od nazwiska jej propagatora zwana dietą Dukana, zdobyła sobie ostatnio całą rzeszę zwolenników. W świetle jej założeń należy jeść mięso, jaja i nabiał. Dieta dzieli się na trzy fazy, przy czym za szybki spadek wagi odpowiada najbardziej restrykcyjna (i monotonna) faza pierwsza, w której możemy jeść tylko białko (za to do woli).

Dieta Dukana – kto nie może jej stosować?

Do plusów diety Dukana możemy zaliczyć brak efektu jo-jo i faktycznie efekt schudnięcia. Jego koszt jest jednak niewspółmiernie wysoki. Diecie Dukana towarzyszy na ogół złe samopoczucie, osłabienie, zmęczenie, senność, spowodowane trawieniem białek, które wiąże się z wydalaniem toksycznych produktów przemiany materii. To jednak nie wszystko.

Nie mogą stosować jej osoby z chorymi nerkami, a w zasadzie z żadnymi schorzeniami. Dieta podnosi też ryzyko związana z rozwojem chorób układu krążenia. Szybko powoduje niedobór witamin, minerałów oraz błonnika. Stosując ją, trzeba pamiętać, by bardzo dużo pić. Źle wpływa też na pracę mózgu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy z węglowodanów.