Brokuły - dlaczego warto je jeść? Jakie właściwości mają brokuły?

2021-05-05 19:40

Brokuły są bardzo zdrowe - ich spożywanie jest niezwykle korzystne dla zdrowia. Brokuły mają właściwości przeciwnowotworowe, poprawiają wzrok, korzystnie wpływają na stan przewodu pokarmowego, mają działanie przeciwzapalne. Bogata w brokuły dieta pomaga w leczeniu anemii. Poza tym zielone różyczki brokuła dostarczają witamin i są po prostu smaczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jakie są właściwości brokułów?

Brokuły: właściwości, witaminy. Dlaczego warto jeść brokuły?
Autor: Shutterstock Brokuły to prawdziwa skarbnica substancji bardzo korzystnych dla naszego zdrowia

Spis treści

  1. Występowanie brokułów
  2. Jak wyglądają brokuły?
  3. Jakie mają właściwości?
  4. Ile czasu gotować brokuły?
  5. Kupowanie brokułów
  6. Przechowywanie brokułów

Brokuły są jednymi z najbardziej znanych warzyw kapustnych. Podawane i cenione są na całym świecie, w wielu różnych rodzajach kuchni.

1. Gdzie rosną brokuły?

2. Jak wyglądają brokuły?

3. Jakie mają właściwości?

4. Jak gotować, blanszować i mrozić brokuły?

5. Jak kupować i przechowywać brokuły

6. Sprawdź przepisy na pyszne dania z brokułów!

Występowanie brokułów

Rośliny z rodziny krzyżowych (m.in. kapusta, kalafior, brukselka, kalarepa, pak-choy, rzepa, jarmuż, itp) występują praktycznie na wszystkich kontynentach i są szczególnie zróżnicowane w obszarze śródziemnomorskim w Europie, centralnych i zachodnich obszarach Azji i zachodniej części Ameryki Północnej. W szerszym kontekście historycznym brokuły zaczynały jako forma dzikiej kapusty i przez wieki stosowano selektywne sadzenie i praktykę rolniczą, aby umożliwić jej ewolucję w znane odmiany, które dziś lubimy.

Jak wyglądają brokuły?

Główka brokuła składa się z dużej ilości, ciasno ułożonych "różyczek" wyrastających z grubej, krótkiej łodygi. Różyczki te są w rzeczywistości, nierozkwitniętymi kwiatami. Gdyby pozostawić brokuły dłużej na grządkach, zakwitłyby drobnymi żółtymi kwiatami. Są także odmiany brokułów, które nie tworzą zwartej, okrągłej główki, a różyczki osadzone są wzdłuż łodygi. Liczba podgatunku obejmuje kilkadziesiąt odmian. Poszczególne odmiany różnią się również kolorystyką - od szałwiowej, przez ciemnozieloną po zielono-purpurową.

Jakie mają właściwości?

Brokuły zawierają wiele dobroczynnych dla zdrowia substancji, np.:

  • kaempferol - flawonoid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga również zapobiegać wystąpieniu alergii;
  • błonnik - w ilości 2,6 g na porcję, dzięki czemu 100 g brokułów zawiera jedynie 34 kalorie;
  • witaminy A i K, które pomagają wchłaniać przez organizm witaminę D. Witamina A jest też zwana witaminą młodości - opóźnia procesy starzenia, korzystnie wpływa na stan skóry i kości, zapobiega ślepocie zmierzchowej;
  • karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna, które poprawiają wzrok;
  • glukorafaninę, która przekształca się podczas trawienia w inny związek chemiczny, sprzyjający regeneracji komórek skóry;
  • sulforafan - pomaga udrożnić tętnice i przywraca naczyniom umiejętność samoregeneracji, co zmniejsza ryzyko chorób serca, chroni też przed nowotworami prostaty, piersi, płuc i jelita grubego (ale tylko wtedy, gdy brokuły będą gotowane w wodzie, której temperatura nie przekracza 76ºC
  • antyoksydanty - skutecznie walczą z wolnymi rodnikami;
  • potas - pomaga obniżeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi, sprzyja udrożnieniu naczyń krwionośnych, zapobiega skurczom;
  • wapń - 100 g brokułów dostarcza 4% dziennego zapotrzebowania na wapń;;
  • witaminę C - aż 64,9 mg w 100 g ugotowanych warzyw.
Beszamel - Brokuły - dlaczego warto je jeść? Jakie mają właściwości?

Ile czasu gotować brokuły?

W czasie długotrwałego gotowania brokułów większość sulforafanu ginie, dlatego warto przyrządzać je na parze przez max. 3-4 minuty.

Mrożenie brokułów znacznie zmniejsza w nich ilość myrozynazy, enzymu koniecznego do wytworzenia sulforafanu. Dzieje się tak dlatego, że brokuły są przed zamrożeniem blanszowane w temperaturze 86ºC. Naukowcy dowiedli jednak, że blanszowanie warzyw w temperaturze 10 stopni niższej sprawia, że aż 82 proc. myrozynazy pozostaje w brokułach.

Sulforafan tworzy się w największej ilości, kiedy świeże warzywo zostaje posiekane albo pokrojone, tak aby myrozynaza zmieszała się z innym substratem – aby proces ten zaszedł, nie należy rozmrażać głęboko zamrożonych brokułów w lodówce; trzeba je zostawić do całkowitego rozmrożenia w temperaturze pokojowej, czyli przygotować szybko po zakupie.

Kupowanie brokułów

Podczas zakupów najlepiej wybierać warzywa o zwartych i pozbawionych posiniaczeń główkach. Powinny być one jednolicie zabarwione - albo ciemnozielone, szałwiowe lub fioletowo-zielone, w zależności od odmiany, bez żółknięcia. Ponadto nie powinny kwitnąć żadne żółte kwiaty, ponieważ jest to oznaką nadejścia dojrzałości, a najlepsze do spożycia są młode brokuły, przed kwitnieniem. Łodyga powinna być jędrna, bez widocznych śliskich plam. Jeśli kupujemy warzywo z pozostawionymi liśćmi, nie powinny być zwiędłe.

Przechowywanie brokułów

Brokuły można przechowywać w lodówce do tygodnia. Najlepiej, jeśli całe warzywa umieścimy w plastikowym woreczku i usuniemy jak najwięcej powietrza. Można również oddzielić różyczki i przechowywać w woreczku lub zamykanym plastikowym pojemniku do żywności. Nie należny ich myć przed włożeniem do lodówki, gdyż wilgoć sprzyja szybszemu psuciu się warzywa. Gotowane brokuły można przechowywać około tygodnia w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Sprawdź przepisy na pyszne dania z brokułów!

Brokuły z sosem serowym: przepis na proste i zdrowe danie

Kalafior z brokułami i masłem migdałowym

Sałatka brokułowa z selerem i orzechami

Makaron z brokułami - dietetyczny przepis Ewy Chodakowskiej

Tarta z brokułami i serem feta - dobry przepis!

Brokuły - czy znasz ich zalety?

Pytanie 1 z 10
Jak inaczej nazywa się brokuły?
Brokuły